Utställningsresultat 2010
 
 
Teckenförklaring
Nat. = Nationell, Int. = Internationell, TK = Terrierklubbsutställning, NTK = Svenska Norwichterrierklubbens utställning
* = kollat mot SKK:s databas
Deltagarantalet står inom parentes, (antalet vuxna hanhundar + antalet vuxna tikar)
 
januari - april
maj - juni
juli - augusti
 
september - december
 
 
 
 
 
9/1
GÖTEBORG Int.  
8/5
  LARV/SKARA Nat.  
3/7
  BORÅS Nat..  
5/9
SANDVIKEN Int.  
 
10/1
  GÖTEBORG Int.  
9/5
  TÅNGA HED TK  
9/7
  TVÅÅKER Int.  
6/9
HÖGBO TK  
 
6/3
  SOLLENTUNA TK  
15/5
  PITEÅ Nat.  
10/7
  TVÅÅKER Nat..  
12/9
  SOFIERO Int.  
 
21/3
  MALMÖ Int.  
22/5
  HÄSSLEHOLM Int.  
11/7
  GÄLLIVARE Int.  
13/9
  BJUV TK  
 
3/4
  STOCKHOLM Int.  
23/5
  HÖRBY TK  
17/7
  ALFTA Nat.  
18/9
  TÅNGA HED TK  
 
24/4
  VÄSTERÅS Nat..  
23/5
  SUNDSVALL Nat.  
18/7
  PITEÅ Nat.  
10/10
  SUNDSVALL Int.  
 
24/4
SKELLEFTEÅ TK  
29/5
  ÖSTERBYBRUK Int.
25/7
  KÖPING Int.  
17/10
  STRÄNGNÄS TK  
 
     
30/5
ESKILSTUNA TK
31/7
  KARLSTAD TK  
1/11
  VÄXJÖ Int.  
         
5/6
  NORRKÖPING Int.  
1/8
  RANSÄTER Int.  
12/12
  STOCKHOLM Int.  
 
     
5/6
  FENGERSFORS TK
8/8
  SVENSTAVIK Int.          
 
     
6/6
  VÄNERSBORG Nat.
14/8
  SKELLEFTEÅ TK          
 
     
12/6
  VÄNNÄS Nat.  
15/8
  ASKERSUND Nat.          
 
     
13/6
  AVESTA Int.
21/8
  ESKILSTUNA Int.          
 
     
19/6
  JÖNKÖPING Int.
22/8
  NORRKÖPING Int.          
         
20/6
  JÖNKÖPING Int.  
28/8
  VISBY Nat.          
          21/6   JÖNKÖPING Int.  
29/8
  VISBY Int.        
 
 
* 2010-01-09 GÖTEBORG Int.   (3+4)
Domare: Liz Cartledge
 
BIR Ragus English Lady, cert, CACIB, BIG-2
   
BIM S Ch Terrapin Time Traveller
BH-2 Pengabergets Baltzar, cert, CACIB
   
S Ch Terrapin Time Traveller, BIR-veteran

* 2010-01-10 GÖTEBORG Int.   (2+3)
Domare: Tapio Eerola
 
  Inga ck delades ut.
 
Int.& Nord Ch KbhV-99 NV-99 VWW-08 Quirruz Alice, BIR-veteran

   
* 2010-03-06 SOLLENTUNA TK   (1+0)
Domare: Dan Ericsson
 
  Inga ck delades ut.
 
0+1 valp, 6-9 mån.

Villa Ekbacken's Kizz Me Goodnight, BIR- & BIS-2-valp 6-9 mån

 

   
* 2010-03-21 MALMÖ Int.   (8+9)
Domare: Falk-Rüdiger Siewert
 
BIR C.I.B NORD & LT Ch SE V-07 Villa Ekbacken's Hottentott, CACIB, BIG-4
BH-2 Pengabergets Baltzar, cert, R-CACIB
BH-3 SE & DK Ch Gryphon's Coventry Climax
BH-4 Lotcheck I Natt Är Jag Din
BH-5 SE Ch Wichie Löjtnantshjärta
   
BIM Ragus English Lady, cert, CACIB
BT-2 Wichie Julia
BT-3 DK Ch Wessex Laura Ashley, R-CACIB
BT-4 Lärkahalls Emmeline Pankhurst
BT-5 Skeda Filippa
 
0+1 valp

Lakies Lille Mandarin, BIR-valp

 
Int.& Nord Ch KbhV-99 NV-99 VWW-08 Quirruz Alice, BIR-veteran

 
* 2010-04-03
STOCKHOLM Int.   (3+4)
Domare: Ulf Bråthen
 
BIR NORD Ch SE V-08 Cog-Wheel's Alladin-Sane, CACIB
BH-2 SE Ch Wichie Löjtnantshjärta, R-CACIB
BH-3 Cobby's Head Over Heels, cert & Championat
 
BIM Wichie Linnea, cert, CACIB
BT-2 SE Ch Cobby's Issue, R-CACIB

 
* 2010-04-24
VÄSTERÅS Nat.   (3+2)
Domare: Carl Gunnar Stafberg
 
BIR SE Ch SE V-09 Cantab Ring of Fire
BH-2 C.I.B NORD & LT Ch SE V-07 Villa Ekbacken's Hottentott
 
BIM Villa Ekbacken's Kizz Me Goodnight, cert
BT-2 Ragus Forever Yours

 
2010-04-24
SKELLEFTEÅ TK
   
  Inställd pga askmoln!

 
* 2010-05-08
LARV/SKARA Nat.   (2+2)
Domare: Rony Doedijns
 
BIR Ragus English Lady, cert, BIG-2
BT-2 Cog-Wheel's Abbey Road
 
BIM Pengabergets Baltzar, cert & Championat
BH-2 SE Ch Terrapin Time Traveller
 
S Ch Terrapin Time Traveller, BIR-veteran

 
* 2010-05-09
TÅNGA HED TK   (1+2)
Domare: Ross Delmar
 
BIR Cog-Wheel's Abbey Road, cert
BT-2 Ragus English Lady
 
BIM SE Ch Pengabergets Baltzar

 
* 2010-05-15
PITEÅ Nat.   (2+2)
Domare: Mats Lindborg

 

BIR Flatmoen's Herkules, cert & Championat, BIG-2
BH-2 Wichie Julio
 
BIM SE Ch Norswedens Ida
BT-2 Norswedens Selma, cert

 
* 2010-05-22
HÄSSLEHOLM Int.   (8+14)
Domare: Annika Ulltveit-Moe, Norge
 
BIR Ragus English Lady, cert, CACIB
BT-2 NORD Ch SE V-09 Cog-Wheel's China-Girl
BT-3 Riddarens The Famous Grouse
BT-4 SE Ch Cobby's Heritage Gem
BT-5 FI JV-10 NORD JV-10 Cog-Wheel's Abbey Road
 
BIM SE Ch SE V-09 Cantab Ring of Fire, CACIB
BH-2 Cobby's Devil In Demand, cert, R-CACIB
BH-3 SE Ch Wichie Löjtnantshjärta
BH-4 SE Ch Pengabergets Baltzar
   
1+1 valp

Cantab Trafalgar Square, BIR-valp

  Doublepatch All Hallows Pumpkin, BIM-valp
 
Riddarens The Famous Grouse, BIR-veteran

 
* 2010-05-23
HÖRBY TK   (7+11)
Domare: Marja Salminen, Finland
   
BIR Ragus English Lady, cert, BIS-1
BT-2 FI JV-10 NORD JV-10 Cog-Wheel's Abbey Road
BT-3 Riddarens The Famous Grouse
BT-4 Wichie Linnea
BT-5 Essegårdens Qaramel
 
BIM SE Ch SE V-09 Cantab Ring of Fire
BH-2 SE Ch Wichie Löjtnantshjärta
BH-3 SE Ch Pengabergets Baltzar
BH-4 Cobby's Devil In Demand, cert & Championat
   
1+1 valpar 4-6 mån

Lärkahalls Dixieland Dinosaur Rox, BIR- & BIS-5-valp 4-6 mån

  Lärkahalls Dixiechick Dj Znooze Rox, BIM-valp
   
1+1 valpar 6-9 mån Cog-Wheel's Bille Jean, BIR- & BIS-1-valp 6-9 mån
  Cantab Trafalgar Square, BIM-valp 6-9 mån
   
Skeda Filippa, BIR-junior
Skeda Filipo, BIM-junior
   
FI JV-10 NORD JV-10 Cog-Wheel's Abbey Road, BIR-unghund
   
Riddarens The Famous Grouse, BIR-veteran
 

Skeda Frida, avelsgrupp med hp

 

Kennel Skeda, uppfödargrupp med hp


 
* 2010-05-23
SUNDSVALL Nat.   (0+1)
Domare: Gunilla Gonon-Sabelström
 
BIR Cobby's Imp, cert & Championat

 
* 2010-05-29
ÖSTERBYBRUK Int.  (3+0)
Domare: Kresten Scheel
 
BIR NORD Ch SE V-08 Cog-Wheel's Alladin-Sane, CACIB

 
* 2010-05-30
VILSTA/ESKILSTUNA TK   (1+1)
Domare: Tuire Okkola
 
BIR Villa Ekbacken's Kizz Me Goodnight, cert, BIS-4
 
BIM NORD Ch SE V-08 Cog-Wheel's Alladin-Sane
 
Villa Ekbacken's Kizz Me Goodnight, BIR- & BIS-2-junior

 
* 2010-06-05
FENGERSFORS TK   (2+4)
Domare: Harry Tast
 
BIR C.I.B NORD & LT Ch SE V-07 Villa Ekbacken's Hottentott
 
BIM Villa Ekbacken's Kizz Me Goodnight, cert
BT-2 INT, NORD & FI Ch KBH V-01 Zondas Jambalaya
BT-3 Wichie Linnea
 
INT, NORD & FI Ch KBH V-01 Zondas Jambalaya, BIR- & BIS-3-veteran

 
* 2010-06-05
NORRKÖPING Int.   (1+1)
Domare: Milivoje Urosevic
 
BIR NO, DK & SE Ch Norröras Flower of Joy, CACIB
 
BIM SE Ch Cobby's Head Over Heels, CACIB

 
* 2010-06-06
VÄNERSBORG Nat.   (2+4)
Domare: Jesus Pastor Basalo
 
BIR SE Ch Pengabergets Baltzar
BH-2 SE Ch Wichie Löjtnantshjärta
 
BIM Wichie Linnea, cert

 
* 2010-06-12
VÄNNÄS Nat.   (1+3)
Domare: Kirsti Lummelampi
 
BIR SE & NO Ch Flatmoen's Herkules
 
BIM SE Ch Norsweden's Ida
 
0+1 valp Norsweden's Majken, BIR-valp

 
* 2010-06-13
AVESTA Int.   (3+2)
Domare: Cindy Pettersson
 
BIR FI JV-09 NORD JV-09 SE V-10 Cog-Wheel's Abbey Road, cert, CACIB
BT-2 Villa Ekbacken's Kizz Me Goodnight
 
BIM Cobby's Roaring Chase, cert
BH-2 C.I.B NORD & LT Ch SE V-07 Villa Ekbacken's Hottentott, CACIB
BH-3 Lotcheck I Natt Är Jag Din, R-CACIB

 
* 2010-06-19
JÖNKÖPING Int.   (4+4)
Domare: Henrik Johansson
 
BIR NORD Ch SE V-08 Cog-Wheel's Alladin-Sane, CACIB, BIG-5
 
BIM FI JV-09 NORD JV-09 SE V-10 Cog-Wheel's Abbey Road, cert, CACIB
BT-2 Ragus English Lady, R-CACIB
BT-3 NORD & FI Ch SE V-06 Zondas Qontinental Queen
   
SE Ch Terrapin Time Traveller, BIR-veteran

 
* 2010-06-20
JÖNKÖPING Int.   (3+2)
Domare: Torsten Himmrich
 
BIR INT & NORD Ch Birline's Gerda
 
BIM SE Ch Pengabergets Baltzar, CACIB
BH-2 SE & DK Ch Cobby's Head Over Heels, R-CACIB
 
INT & NORD Ch Birline's Gerda, BIR-veteran

 
* 2010-06-21
JÖNKÖPING Int.   (2+1)
Domare: Martha Heine
 
BIR Riddarens The Famous Grouse, cert, CACIB
 
BIM SE Ch Cobby's Head Over Heels, CACIB
BH-2 Rouletta Diamond Thyme, cert, R-CACIB
 
Riddarens The Famous Grouse, BIR-veteran

 
* 2010-07-03
BORÅS Nat.   (4+4)
Domare: Peter Green
 
BIR SE Ch SE V-09 Cantab Ring of Fire
BH-2 Flottatjärn's Bozz Of Midas Touch, cert
BH-3 SE & DK Ch Wichie Löjtnantshjärta
 
BIM WW-10 Ragus English Lady, cert & Championat
BT-2 Skeda Flora
BT-3 FI JV-09 NORD JV-09 SE V-10 Cog-Wheel's Abbey Road
BT-4 Wichie Linnea

 
* 2010-07-09
TVÅÅKER Int.   (3+6)
Domare: Karl-Erik Johansson
 
BIR NORD Ch SE V-08 Cog-Wheel's Alladin-Sane, CACIB
BH-2 SE & DK Ch Wichie Löjtnantshjärta, R-CACIB
BH-3 Flottatjärn's Bozz Of Midas Touch, cert
 
BIM SE & DK Ch WW-10 Ragus English Lady, CACIB
BT-2 FI JV-09 NORD JV-09 SE V-10 Cog-Wheel's Abbey Road, cert, R-CACIB
BT-3 JWW-09 NO Ch Lotcheck Festen Har Börjat
 
2+3 valpar Cog-Wheel's Rockin'Robin, BIR-valp
  Cog-Wheel's Billie Jean, BIM-valp

 
* 2010-07-10
TVÅÅKER Nat.   (3+8)
Domare: Tom Hehir
 
BIR NORD Ch SE V-08 Cog-Wheel's Alladin-Sane
BH-2 SE & DK Ch Wichie Löjtnantshjärta
BH-3 Porrigito Muffins, cert
 
BIM SE & DK Ch WW-10 Ragus English Lady
BT-2 FI JV-09 NORD JV-09 SE V-10 Cog-Wheel's Abbey Road, cert
BT-3 Wichie Linnea
 
1+2 valpar Cog-Wheel's Rockin'Robin, BIR-valp
  Cog-Wheel's Billie Jean, BIM-valp

 
* 2010-07-11
GÄLLIVARE Int.   (3+2)
Domare: Dan Ericsson
 
BIR FI Ch Marwichin Heart Breaker, cert, CACIB
BH-2 FI, EE & LV Ch Norwestsko Nosey Nacke, R-CACIB
 
BIM Marwichin Idamaija, cert, CACIB

* 2010-07-17
ALFTA Nat.   (1+2)
Domare: Kurt Nilsson
 
BIR Cobby's Roaring Chase, cert

 
* 2010-07-18
PITEÅ Nat.   (1+3)
Domare: Ingela Nilsson
 
  Inga ck delades ut

 
* 2010-07-25
KÖPING Int.   (4+2)
Domare: Zsuzsanna Petik
 
BIR Cobby's Roaring Chase, cert
BH-2 Jeopardy's Tagliatelle, CACIB
BH-3 SE & DK Ch Cobby's Head Over Heels, R-CACIB
BH-4 Cog-Wheel's Rockin'Robin

 
* 2010-07-31
KARLSTAD TK  (2+5)
Domare: José Cabral
 
BIR SE & DK Ch WW-10 Ragus English Lady, BIS
BT-2 Skeda Stella Maris, cert & Championat
BT-3 Wichie Linnea
BT-4 INT, NORD & FI Ch KBH V-01 Zondas Jambalaya
 
BIM Porrigito Muffins, cert
BH-2 C.I.B NORD & LT Ch SE V-07 Villa Ekbacken's Hottentott
 
INT, NORD & FI Ch KBH V-01 Zondas Jambalaya, BIR-veteran

 
* 2010-08-01
RANSÄTER Int.   (4+9)
Domare: Lia Obee
 
BIR Cobby's Roaring Chase, cert
BH-2 Porrigito Muffins, CACIB
BH-3 Jeopardy's Tagliatelle, R-CACIB
 
BIM SE & DK Ch WW-10 Ragus English Lady, CACIB
BT-2 Wichie Linnea, cert & Championat, R-CACIB
   
INT, NORD & FI Ch KBH V-01 Zondas Jambalaya, BIR-veteran

 
* 2010-08-08
SVENSTAVIK Int.   (1+1)
Domare: Per Iversen
 
BIR Cobby's Roaring Chase, cert
 
BIM Fantabulous Million Dollar Babe, cert
   
1+1 valpar Cobby's Honoria, BIR-valp
  Cobby's Honour Bound, BIM-valp

 
* 2010-08-14
SKELLEFTEÅ TK   (2+0)
Domare: Brigita Kremser
 
BIR SE & NO Ch Flatmoen's Herkules
BH-2 Wichie Julio, cert

 
* 2010-08-15
ASKERSUND Int.   (9+9)
Domare: Birgitta Hasselgren
 
BIR SE & DK Ch WW-10 Ragus English Lady, CACIB, BIG-5
BT-2 Ragus Forever Yours, cert , R-CACIB
BT-3 FI JV-09 NORD JV-09 SE V-10 Cog-Wheel's Abbey Road
BT-4 SE Ch Cobby's Heritage Gem
BT-5 SE Ch Wichie Linnea
 
BIM SE Ch SE V-09 Cantab Ring of Fire, CACIB
BH-2 NORD Ch SE V-08 Cog-Wheel's Alladin-Sane, R-CACIB
BH-3 SE V-10 Cobby's Roaring Chase, cert
BH-4 SE & DK Ch Cobby's Head Over Heels
BH-5 SE Ch Pengabergets Baltzar
   
SE Ch Terrapin Time Traveller, BIR-veteran

 

 

2010-08-21
ESKILSTUNA Int.   (3+2)
Domare: Rainer Vuorinen
 
BIR Cobby's Roaring Chase, cert
 
BIM Fantabulous Million Dollar Babe, cert

 

 

* 2010-08-22
NORRKÖPING Nat.   (2+2)
Domare: Dan Ericsson
 
BIR Cobby's Roaring Chase, cert
BH-2 Lotcheck I Natt Är Jag Din

 
* 2010-08-28
VISBY Nat.   (1+0)
Domare: Gertrud Hagström
 
BIR SE Ch Terrapin Time Traveller
 
SE Ch Terrapin Time Traveller, BIR-veteran

 
* 2010-08-29
VISBY Int.   (1+0)
Domare: Ann Rode
 
BIR SE Ch Terrapin Time Traveller
 
SE Ch Terrapin Time Traveller, BIR-veteran

 
2010-09-04
SANDVIKEN Int.   (3+3)
Domare: Tapio Eerola
 
BIR NORD Ch SE V-08 Cog-Wheel's Alladin-Sane, CACIB
BH-2 Cobby's Highland Hunt, cert, R-CACIB
BH-3 SE & DK Ch Cobby's Head Over Heels
 
BIM Fantabolous Million Dollar Babe, cert
BT-2 Cobby's Hidden Angel, CACIB
 
1+1 valpar Cobby's Honour Bound, BIR-valp
  Cobby's Honoria, BIM-valp

 
2010-09-05
HÖGBO TK   (3+3)
Domare: Gertrud Hagström
 
BIR Cog-Wheel's Rockin'Robin, cert, BIS-4
BH-2 SE & DK Ch Cobby's Head Over Heels
 
1+1 valpar 4-6 mån Cobby's In Design, BIR-valp
  Cobby's High Fashion, BIM-valp
   
1+1 valpar 6-9 mån Cobby's Honour Bound, BIR-valp
  Cobby's Honoria, BIM-valp
 
Cog-Wheel's Rockin'Robin, BIR- & BIS-1-junior

 
* 2010-09-11
SOFIERO Int.   (7+11)
Domare: Svante Frisk
 
BIR

SE & DK Ch WW-10 Ragus English Lady, CACIB, BIG-5

BT-2 INT & NORD Ch Birline's Gerda
BT-3 Ydresteds Corall, cert, R-CACIB
BT-4 NO Ch JWW-09 Lotcheck Festen Har Börjat
 
BIM SE Ch Pengabergets Baltzar, CACIB
BH-2 UA Ch Armaghedon Grand Villa Rose, R-CACIB
BH-3 SE & DK Ch Gryphon's Coventry Climax
 
1+1 valpar Lärkahalls Dixieland Dinosaur Rox, BIR-valp

 
* 2010-09-12
BJUV TK   (3+12)
Domare: Gertrud Hagström
 

 

BIR SE & DK Ch WW-10 Ragus English Lady
BT-2 FI JV-09 NORD JV-09 SE V-10 Cog-Wheel's Abbey Road, cert
BT-3 Essegårdens Qaramell
BT-4 INT & NORD Ch Birline's Gerda
BT-5 INT & NORD Ch KBH V-99 NO V-99 VWW-08 Quirruz Alice
 
BIM Lakies Lille Mandarin, cert
BH-2 Skeda Filipo
 
1+1 valpar 4-6 mån Wichie Vitsippa, BIR-valp
   
1+1 valpar 6-9 mån Lärkahalls Dixieland Dinosaur Rox, BIR-valp
   
Lakies Lille Mandarin, BIR-junior
 
Cog-Wheel's Abbey Road, BIR- & BIS-1-unghund
 
INT & NORD Ch Birline's Gerda, BIR-veteran
 

Skeda Frida, avelsgrupp med hp & BIS-1 avelsgrupp

 

Kennel Skeda, uppfödargrupp med hp


 
* 2010-09-18
TÅNGA HED TK   (1+2)
Domare: Mie Jansen-Kalshoven
 
BIR SE & DK Ch WW-10 Ragus English Lady, BIS-3
BT-2 FI JV-09 NORD JV-09 SE V-10 Cog-Wheel's Abbey Road, cert
 
BIM SE Ch Pengabergets Baltzar

 
* 2010-10-09
STRÄNGNÄS TK   (2+4)
Domare: Dodo Sandahl
 
BIR

SE & DK Ch WW-10 Ragus English Lady, CACIB, BIS-4

BT-2 SE Ch Wichie Linnea
 
BIM Cog-Wheel's Rockin'Robin, cert
BH-2 NORD Ch SE V-08 Cog-Wheel's Alladin-Sane
 
Cog-Wheel's Rockin'Robin, BIR- & BIS-3-junior

 
* 2010-10-10
SUNDSVALL Int.   (4+2)
Domare: Charlott Sandberg
 
BIR SE V-10 Cobby's Roaring Chase, cert, CACIB
BH-2 SE Ch Flatmoen's Herkules, R-CACIB
BH-3 SE Ch Manfuls Man of Honour
 
BIM Cobby's Hidden Angel, cert & Championat, CACIB
BT-2 SE Ch Norsweden's Ida, R-CACIB

 
* 2010-11-06
VÄXJÖ Int.   (5+6)
Domare: Mats Lindborg
 
BIR SE & DK Ch WW-10 Ragus English Lady, CACIB
BT-2 INT & NORD Ch Birline's Gerda
BT-3 SE Ch Wichie Linnea, R-CACIB
 
BIM SE & DK Ch Wichie Löjtnantshjärta, CACIB
BH-2 C.I.B NORD & LT Ch SE V-07 Villa Ekbacken's Hottentott, R-CACIB
BH-3 Porrigito Muffins, cert & Championat
BH-4 UA Ch Armaghedon Grand Villa Rose
   
INT & NORD Ch Birline's Gerda, BIR-veteran

 
* 2010-12-19 STOCKHOLM Int.   (4+3)
Domare: Jorge Nallem
   
BIR Cog-Wheel's Rockin'Robin, cert
BH-2 SE & DK Ch Wichie Löjtnantshjärta, CACIB
BH-3 SE Ch SE V-09 Cantab Ring of Fire, R-CACIB
   
BIM



SE & DK Ch WW-10 Ragus English Lady, CACIB

 

© Svenska Norwichterrierklubben