Utställningsresultat 2008
 
 
 
 
Teckenförklaring
Nat. = Nationell, Int. = Internationell, TK = Terrierklubbsutställning, SvNTK = Svenska Norwichterrierklubbens utställning
* = kollat mot SKK:s databas
Deltagarantalet står inom parentes, (antalet vuxna hanhundar + antalet vuxna tikar)
 
januari - april
 
maj - juni
 
juli - augusti
 
september - december
 

 
 
3/1
GÖTEBORG Int.  
3/5
FORSHAGA TK
2/7
ALMARE STÄKET TK  
6/9
HÖGBO BRUK Int.
 
4/1
  GÖTEBORG Int.  
4/5
FORSHAGA TK  
3/7
  ALMARE STÄKET NTK  
7/9
ÖLAND Nat.
 
1/3
  NYKÖPING TK  
10/5
  LARV Nat.  
5/7
  STOCKHOLM Int.  
13/9
  SOFIERO Int.
 
16/3
  MALMÖ Int.  
17/5
  HÖRBY TK
11/7
  TVÅÅKER Nat.  
14/9
  BJUV TK
 
22/3
  STOCKHOLM Int.  
18/5
  HÄSSLEHOLM Nat.
12/7
  TVÅÅKER Nat.  
11/10
  STRÄNGNÄS TK
 
19/4
  VÄSTERÅS Nat.  
24/5
  ÖSTERBYBRUK Nat.
13/7
  ALFTA Nat.  
12/10
  SUNDSVALL Int.
 
26/4
  SKELLEFTEÅ TK  
25/5
  SUNDSVALL Nat.
20/7
  KÖPING Int.  
31/10
  VÄXJÖ Int.
 
 
31/5
  PITEÅ Int.
27/7
  RANSÄTER Int.  
23/11
  BORÅS TK
     
31/5
  TÅNGA HED TK  
2/8
  SVENSTAVIK Int.  
7/12
  STOCKHOLM Int.
 
 
1/6
  NORRKÖPING Int.
9/8
  RONNEBY Nat.  
8/6
VÄNERSBORG Int.
10/8
ASKERSUND Int.
 
 
14/6
  VÄNNÄS Int.  
16/8
  SKELLEFTEÅ TK      
 
   
14/6
  AVESTA TK
16/8
  NYKÖPING Int.      
 
   
15/6
  AVESTA Int.
17/8
  NORRKÖPING Nat.      
       
20/6
  GÄLLIVARE Int.  
30/8
  VISBY Nat.      
       
28/6
  BORÅS Nat.  
31/8
  VISBY Int.  

* 2008-01-04 GÖTEBORG Int.   (7+8)
Domare: Salvatore Tripoli, Italien
   
BIR INT & NORD Ch SV-04-05 WW-06 Airescot Joy-Bells, CACIB
BT-2 INT & NORD Ch Birline's Gerda, R-CACIB
BT-3 INT & NORD Ch KBHV-99 Quirruz Alice
BT-4 Skeda Funny Felicia, cert
BT-5 Wessex Laura Ashley
   
BIM S Ch SV-07 Villa Ekbacken's Hottentott, CACIB
BH-2 LT&LVCH Norwestsko Aaron, cert, R-CACIB
BH-3 Cantab What's Your Poison
BH-4 Cog-Wheel's Alladin-Sane
BH-5 DK Ch Wessex Bobby James
   
0+2 valpar

Skeda Stella Maris, BIR-valp

   
Ch Quirruz Alice, BIR veteran
Ch Little Tramont Peach Pie, BIM veteran

* 2008-01-05 GÖTEBORG Int. SV-08   (7+10)
Domare: Rui Oliveira, Portugal
   
BIR INT & NORD Ch NORDJV-03 NORDV-06 NV-07 SV-07 Airescot Ada Lovelace, SV-08
BT-2 INT & NORD Ch SV-04-05 WW-06 Airescot Joy-Bells
BT-3 FIN, EE, LT, LV & RO Ch Tikamon Ensi Ruska, cert
BT-4 INT, FIN, EE, LT, RO & RU Ch Hurricane's Cara Mia
BT-5 INT & NORD Ch KBHV-99 Quirruz Alice
   
BIM Cog-Wheel's Alladin Sane, cert, CACIB, SV-08
BH-2 S Ch SV-07 Villa Ekbacken's Hottentott, R-CACIB
BH-3 Cantab What's Your Poison
BH-4 DK Ch Wessex Bobby James
BH-5 INT & RO Ch Little Tramont Peach Pie
   
0+1 valp Skeda Stella Polaris, BIR-valp
   
Ch Hurricanes Cara Mia, BIR veteran
Ch Little Tramont Peach Pie, BIM veteran
 

 


* 2008-03-01 NYKÖPING TK   (5+4)
Domare: Lilian Lleton, Danmark
   
BIR Villa Ekbacken's Ingela Pingela, cert
BT-2 Cobby's Regal Rose
BT-3 NordJV-07 NordV-07 Villa Ekbacken's Jambalaya
   
BIM S Ch SV-06 NordV-07 Villa Ekbacken's Grymma Gubbe
BH-2 Cobby's High Stakes, cert & Championat
BH-3 SV-08 Cog-Wheel's Alladin Sane
BH-4 S & N Ch Fehér Macko Zlatan

* 2008-03-16 MALMÖ Int.   (8+11)
Domare: Anna Brankovic, Serbien
   
BIR S Ch Cobby's High Stakes, CACIB
BH-2 SV-08 Cog-Wheel's Alladin Sane, cert, R-CACIB
BH-3 Lärkahalls Peregrin Took
BH-4 S & DK Ch Gryphon's Coventry Climax
BH-5 Lärkahalls Kavate Kummin
   
BIM Cobby's Regal Rose, cert, CACIB
BT-2 Wessex Laura Ashley, R-CACIB
BT-3 INT & NORD Ch Birline's Gerda
BT-4 INT & NORD Ch KBHV-99 NV-99 Quirruz Alice
BT-5 Riding's Name of Love
   
3+1 valpar Skeda Stella Maris, BIR-valp
Pengabergets Archiimedes, BIM-valp
   
INT & NORD Ch KBHV-99 NV-99 Quirruz Alice, BIR-veteran

* 2008-03-22 STOCKHOLM Int.   (2+0)
Domare: Kenneth Edh
   
BIR S Ch SV-07 Villa Ekbacken's Hottentott, CACIB, BIG-4
BH-2 SV-08 Cog-Wheel's Alladin Sane, cert, R-CACIB

* 2008-04-19 VÄSTERÅS Nat.   (3+2)
Domare: Colm Hastings, Irland
   
BIR S Ch SV-06 NordV -07 Villa Ekbacken's Grymma Gubbe
BH-2 S Ch SV-07 Villa Ekbacken's Hottentott
BH-3 SV-08 Cog-Wheel's Alladin Sane, cert
   
BIM Villa Ekbacken's Ingela Pingela, cert
BT-2 NORDJV-07 NORDV-07 Villa Ekbacken's Jambalaya
   
Kennel Villa Ekbacken's, uppfödargrupp med hp

* 2008-04-26 SKELLEFTEÅ TK   (2+2)
Domare: Juha Palosaari, Finland
   
BIR NORD Ch Sune

* 2008-05-03 FORSHAGA TK    (3+1)
Domare: Ingela Nilsson
   
BIR Cantab What's Your Poison, cert
BH-2 S Ch SV-07 Villa Ekbacken's Hottentott
   
1+2 valpar
4-6 mån
Cantab Ring of Fire, BIR- & BIS-1-valp
0+1 valp
6-9 mån
Betebys Selma
Cantab What's Your Poison, BIR- & BIS-4-unghund

* 2008-05-04 FORSHAGA TK    (3+1)
Domare: Juha Palosaari, Finland
   
BIR Betebys Marta, cert
   
BIM S Ch SV-07 Villa Ekbacken's Hottentott
BH-2 Cantab What's Your Poison, cert
BH-3 S & N Ch Fehér Macko Zlatan
   
1+1 valpar
4-6 mån
Cantab Ring of Fire, BIR- & BIS-1-valp
0+1 valp
6-9 mån
Betebys Selma


* 2008-05-10 LARV Nat.   (0+3)
Domare: Lavinia Steer, Rumänien
   
BIR Skeda Ravishing Rosebud, cert & Championat
BT-2 Zondas Sophisticated Lady
   
0+1 valp Flottatjärns Assa, BIR-valp

* 2008-05-17 HÖRBY TK   (4+7)
Domare: Ann-Christin Molin
   
BIR S & DK Ch Gryphon's Colin Chapman
BH-2 Roly Poly Noble Nelson, cert
BH-3 S Ch Cobby's High Stakes
   
BIM Cobby's Regal Rose, cert & Championat
BT-2 S & DK Ch KbhV-07 Gryphon's Clair de Lune
BT-3 Cog-Wheel's China-Girl
BT-4 Essegårdens Ofelbara Ofelia
   
Cobby's Heritage Gem, BIR-junior
Wichie Löjtnantshjärta, BIM-junior
Roly Poly Noble Nelson, BIR- & BIS-5-unghund
Cog-Wheel's China-Girl, BIM-unghund

* 2008-05-18 HÄSSLEHOLM Nat.   (8+15)
Domare: Dennis McCoy, USA
   
BIR Cog-Wheel's China-Girl, cert
BT-2 Skeda Funny Felicia
BT-3 Skeda Stella Maris
BT-4 S Ch Cobby's Regal Rose
BT-5 Int & Nord Ch KbhV-99 NV-99 Quirruz Alice
   
BIM S Ch Cobby's High Stakes
BH-2 Wichie Löjtnantshjärta, cert
BH-3 Roly Poly Noble Nelson
BH-4 S & DK Ch Gryphon's Coventry Climax
BH-5 Roly Poly Timothy Tiger
   
1+0 valp Lärkahalls Mumsiga Müsli, BIR-valp
Int & Nord Ch KbhV-99 NV-99 Quirruz Alice, BIR-veteran

* 2008-05-24 ÖSTERBYBRUK Nat.   (6+4)
Domare: Anna-Lena Munkvall
   
BIR GB & S Ch Ragus Up'n'adam
BH-2 S Ch SV-06 NordV -07 Villa Ekbacken's Grymma Gubbe
BH-3 S Ch SV-07 Villa Ekbacken's Hottentott
BH-4 Cantab What's Your Poison, cert
BH-5 SV-08 Cog-Wheel's Alladin Sane
   
BIM Villa Ekbacken's Ingela Pingela, cert
BT-2 Cobby's Issue
BT-3 Cobby's Remembrance Rose
   
Kennel Villa Ekbacken's, uppfödargrupp med hp

* 2008-05-25 SUNDSVALL Nat.   (1+1)
Domare: Britta Roos-Börjeson
 
Inget ck delades ut.

* 2008-05-31 PITEÅ Int.   (2+3)
Domare: Elena Borisova
   
BIR S & N Ch Siri, CACIB
   
BIM NORD Ch Sune, CACIB
   
S Ch Norsweden's Melanie C, avelsgrupp med hp

* 2008-05-31 TÅNGA HED TK    (3+3)
Domare: Arend D. Scholten, Nederländerna
   
BIR Cantab What's Your Poison, cert
BH-2 S Ch SV-07 Villa Ekbacken's Hottentott
BH-3 Sappörens Filur
   
BIM S Ch Skeda Ravishing Rosebud
BT-2 Cog-Wheel's China-Girl, cert & Championat
BT-3 Skeda Flora
   
2+1 valpar
4-6 mån.
Cantab Ring Them Bells, BIR- & BIS-1-valp
Cantab Ring Of Fire, BIM-valp
Cantab What's Your Poison, BIR- & BIS-5-unghund

* 2008-06-01 NORRKÖPING Int.   (3+2)
Domare: Alex Krasilnikoff, Danmark
 
BIR SV-08 Cog-Wheel's Alladin-Sane, cert & Championat, CACIB
   
BIM Cobby's Remembrance Rose, cert, CACIB

* 2008-06-08 VÄNERSBORG Int.  (3+6)
Domare: Carl-Gunnar Stafberg
   
BIR GB & S Ch Ragus Up'n'adam, CACIB
BH-2 S Ch SV-06 NordV-07 Villa Ekbacken's Grymma Gubbe, R-CACIB
BH-3 Cobby's Huggy Steiff-Bear, cert
   
BIM Villa Ekbacken's Ingela Pingela, cert, CACIB
BT-2 S Ch Cog-Wheel's China-Girl, R-CACIB
BT-3 Cobby's Remembrance Rose
BT-4 S Ch Skeda Ravishing Rosebud
BT-5 Skeda Flora

* 2008-06-14 VÄNNÄS Int.  (2+2)
Domare: Knut S Wilberg
   
BIR Norsweden's Herbert, cert, CACIB
BH-2

Nord Ch Sune


* 2008-06-14 AVESTA TK   (2+1)
Domare: Otto Krcal, Österike
   
BIR S Ch SV-08 Cog-Wheel's Alladin-Sane
   
BIM Cobby's Remembrance Rose, cert

* 2008-06-15 AVESTA Int.   (2+1)
Domare: Levente Miklòs, Ungern
 
BIR S Ch SV-08 Cog-Wheel's Alladin-Sane, CACIB, BIG-5
   
BIM Cobby's Remembrance Rose, cert & Championat, CACIB

* 2008-06-20 GÄLLIVARE Int.   (0+1)
Domare: Cindy Pettersson
 
Inget ck delades ut.

* 2008-06-28 BORÅS Nat.   (1+3)
Domare: Liselotte Johansson
   
BIR S & N Ch Loddon's Poison Ivy
   
BIM Cantab What's Your Poison, cert

2008-07-02 ALMARE STÄKET TK    (15+19)
Domare: Sue McCourt, Storbritannien
   
KLASS (deltagare) KLASSVINNARE
 
hanar - juniorer (3) Cobby's Huggy Steiff-Bear, cert, Bästa Junior
hanar - unghundar (1) Norsweden's Herbert
hanar - öppen klass (4) S Ch SV-08 Cog-Wheel's Alladin-Sane
hanar - champions (7) FIN Ch FinJV-06 Nanstop Polkagris, Bästa Hane & BIR
   
tikar - juniorer (5) Porrigito Hokkus Pokkus, cert
tikar - unghundar (1) Norsweden's Ida
tikar - öppen klass (8) S Ch Cog-Wheel's China-Girl, Bästa Tik
tikar - champions (5) S & DK Ch KbhV-07 Gryphon's Clair de Lune
   
uppfödargrupp (1) Cobby's kennel

2008-07-03 ALMARE STÄKET SvNTK    (19+21)
Domare: Desmond Murphy, USA
   
KLASS (deltagare) KLASSVINNARE
   
hanar - juniorer (3) Cobby's Huggy Steiff-Bear, cert
hanar - unghundar (2) Norsweden's Herbert
hanar - öppen klass (3) S Ch SV-08 Cog-Wheel's Alladin-Sane
hanar - champions (10) GB & S Ch Ragus Up'n'adam, Bästa Hane & BIM
hanar - veteraner (1) FIN Ch FinV-01 Ragus Rough Tweed
   
tikar - juniorer (4) Porrigito Hokkus Pokkus, cert, Bästa Junior
tikar - unghundar (1) Norsweden's Ida
tikar - öppen klass (9) S Ch Cog-Wheel's China-Girl, Bästa Tik & BIS
tikar - champions (5) INT & NORD Ch SV-04-05 WW-06 Airescot Joy-Bells
tikar - veteraner (2) INT & NORD Ch KbhV-99 NV-99 Quirruz Alice, Bästa Veteran

2008-07-05 STOCKHOLM Int. WW-08    (21+19)
Domare: Siv Jernhake
   
KLASS (deltagare) KLASSVINNARE
   
hanar - juniorer (3) Ketcher Traiv Berendey, JWW-08 & Bästa Junior
hanar - unghundar (3) Cantab What's Your Poison, cert
hanar - öppen klass (7) S Ch SV-08 Cog-Wheel's Alladin-Sane, R-CACIB
hanar - champions (6) FIN Ch FinJV-06 Nanstop Polkagris, CACIB, WW-08, BIR
hanar - veteraner (2) INT & NORD Ch NV-06-07 KbhV-06 NordV-03-06 Red Timber's Barnaby, VWW-08, Bästa Veteran
   
tikar - juniorer (4) Porrigito Hokkus Pokkus, cert, JWW-08
tikar - öppen klass (7) S Ch Cog-Wheel's China-Girl, R-CACIB
tikar - champions (6) S & N Ch Loddon's Poison Ivy, CACIB, WW-08
tikar - veteraner (2) INT & NORD Ch KbhV-99 NV-99 Quirruz Alice, VWW-08

* 2008-07-11 TVÅÅKER Nat.   (2+6)
Domare: Pia Lundberg
   
BIR S Ch SV-08 Cog-Wheel's Alladin-Sane
BH-2 S & DK Ch Gryphon's Coventry Climax
   
BIM S Ch Cog-Wheel's China-Girl
BT-2 Skeda Flora, cert
BT-3 NORD Ch NordV-02 Loddon's Queen Valentina of Seve
BT-4 Cobby's Heritage Gem
   
NORD Ch NordV-02 Loddon's Queen Valentina of Seve, BIR-veteran

* 2008-07-12 TVÅÅKER  Nat.   (2+4)
Domare: Steven Seymour Australien
   
BIR S Ch Cog-Wheel's China-Girl
BT-2 Skeda Flora, cert
BT-3 Cobby's Heritage Gem
   
BIM S Ch SV-08 Cog-Wheel's Alladin-Sane
BH-2 Loddon's Simon Willis, cert

* 2008-07-13 ALFTA Nat.   (1+1)
Domare: Svante Frisk
   
BIR Cobby's Challenger, cert
   
BIM Cobby's Celestial Rose, cert & Championat

* 2008-07-20 KÖPING Int.   (2+0)
Domare: Hans Lehtinen, Finland
   
BIR Cantab What's Your Poison, cert, CACIB

* 2008-07-27 RANSÄTER Int.  (4+5)
Domare: Marja Talvitie, Finland
   
BIR GB & S Ch Ragus Up'n'adam, CACIB, BIG-2
BH-2 Cobby's Challenger, cert & Championat, R-CACIB
BH-3 S Ch SV-07 Villa Ekbacken's Hottentott
   
BIM S Ch Cobby's Remembrance Rose, CACIB
BT-2 Villa Ekbacken's Ingela Pingela, cert & Championat, R-CACIB
BT-3 NORDJV-07 NORDV-07 Villa Ekbacken's Jambalaya
   
Kennel Villa Ekbacken's, hp & Bästa uppfödargrupp
Kennel Cobby's, uppfödargrupp med hp


* 2008-08-02 SVENSTAVIK Int.   (1+1)
Domare: Ann Christin Molin
   
BIR GB & S Ch Ragus Up'n'adam, CACIB, BIG-3
   
BIM Cobby's Money Money Money, cert & Championat

* 2008-08-09 RONNEBY Nat.   (3+4)
Domare: Colm Beattie, Irland
   
BIR S & DK Ch KbhV-08 Cobby's High Stakes
BH-2 Cobby's Huggy Steiff-Bear, cert
BH-3 GB & S Ch Ragus Up'n'adam
   
BIM S & DK Ch KbhV-08 Cobby's Regal Rose
BT-2 Cobby's Heritage Gem, cert
   
1+1 valpar Cobby's Hot Pursuit, BIR-valp
Betebys Alfred, BIM-valp
   
Kennel Cobby's, uppfödargrupp med hp

* 2008-08-10 ASKERSUND Int.   (3+5)
Domare: Siv Jernhake
   
BIR S Ch Villa Ekbackens Ingela Pingela, CACIB
BT-2 S Ch TerrieRags Prinsessan På Ärten, R-CACIB
BT-3 N Ch Jeopardys Rapunsel, cert & S Championat
BT-4 Zondas Sophisticated Lady
   
BIM Betebys Ravelli, cert, CACIB
BH-2 S Ch SV-06 NordV-07 Villa Ekbackens Grymma Gubbe, R-CACIB
   
1+0 valp Flatmoen's Hektor, BIR- & BIS-5-valp

* 2008-08-16 SKELLEFTEÅ TK    (2+3)
Domare: Liselotte Johansson
   
BIR S & N Ch Siri
BT-2 S & N Ch Norsweden's Carmen
   
BIM Norsweden's Herbert, cert
BH-2

INT & NORD Ch Sune

   
2+0 valpar Flatmoen's Herkules, BIR- & BIS-5-valp

S & N Ch Norswedens Carmen, BIR- & BIS-3-veteran



* 2008-08-16 NYKÖPING Int.  (3+2)
Domare: Birgitta Hasselgren
   
BIR GB & S Ch Ragus Up'n'adam, CACIB, BIG-3
BH-2 Cobby's Midas Touch, cert & Championat, R-CACIB
BH-3 Cobby's Huggy Steiff-Bear
   
BIM Skeda Rambling Rose, cert, CACIB
   
0+1 valp Cobby's Hot Pursuit, BIR-valp

* 2008-08-17 NORRKÖPING Nat.  (2+2)
Domare: Johan Juslin, Finland
   
BIR GB & S Ch Ragus Up'n'adam
BH-2 Cobby's Huggy Steiff-Bear, cert
   
BIM Cobby's Issue, cert
   
0+1 valp Cobby's Hot Pursuit, BIR-valp

* 2008-08-30 VISBY Nat.   (1+3)
Domare: Ingela Nilsson
   
BIR S Ch Cobby's Money Money Money
BT-2 Cobby's Heritage Gem, cert
BT-3 S Ch Villa Ekbackens Ingela Pingela
   
BIM S Ch SV-06 NordV-07 Villa Ekbackens Grymma Gubbe
   
0+1 valp Cobby's Hot Pursuit, BIR- & BIS-4-valp

* 2008-08-31 VISBY Int.   (0+2)
Domare: Cindy Pettersson
   
BIR S Ch Cobby's Money Money Money, CACIB
BT-2 Cobby's Heritage Gem, cert, R-CACIB
   
0+1 valp Cobby's Hot Pursuit, BIR- & BIS-3-valp

* 2008-09-06 HÖGBO BRUK   Int.   (2+3)
Domare: Nenne Runsten
   
BIR S Ch Cobby's Hide N'Seek, CACIB
BT-2 S & N Ch Siri, R-CACIB
   
BIM Betebys Ravelli, cert, CACIB
BH-2 S & N Ch Fehér Macko Zlatan, R-CACIB

* 2008-09-07 ÖLAND Nat.  (1+3)
Domare: Marit Sunde, Norge
 
Inga ck delades ut.
   
0+1 valp Cobby's Head over Heals, BIR-valp

* 2008-09-13

SOFIERO Int.   (12+15)

Domare: Cindy Pettersson
   
BIR S & N Ch Cog-Wheel's China-Girl, CACIB
BT-2 Skeda Stella Maris, cert
BT-3 INT & NORD Ch KbhV-99 NV-99 VWW-08 Quirruz Alice
BT-4 NORD Ch Loddon's Valentine's Finest, R-CACIB
BT-5 Cobby's Heritage Gem
 

 

BIM Cantab Ring Of Fire, cert
BH-2 S & DK Ch KbhV-08 Cobbby's High Stakes, CACIB
BH-3 KbhV-07 Windjammer de Siete Villas, R-CACIB
BH-4 S & DK Ch Gryphon's Coventry Climax
   
1+2 valpar Ydresteds Carisma, BIR-valp
   
Kennel Cobby's, uppfödargrupp med hp  

* 2008-09-14 BJUV TK   (7+7)
Domare: Juha Palosaari, Finland
   
BIR Cantab Ring Of Fire, cert
BH-2 S & DK Ch KbhV-08 Cobbby's High Stakes
   
BIM S & DK Ch KbhV-08 Cobbby's Regal Rose
BT-2 NORD Ch Loddon's Valentine's Finest
BT-3 Ydresteds Corall, cert
BT-4 Wichie Linnea
   
0+5 valpar
4-6 mån
Skeda Fiorella, BIR-valp
0+1 valp
6-9 mån
Ydresteds Carisma, BIR-valp
Cantab Ring Of Fire, BIR- & BIS-2-junior

* 2008-10-11 STRÄNGNÄS TK    (4+3)
Domare: Marion Gregg, Irland
   
BIR S Ch SV-06 NordV-07 Villa Ekbackens Grymma Gubbe, BIS-2
BH-2 Betebys Ravelli, cert
   
BIM S Ch Villa Ekbacken's Ingela Pingela
BT-2 NordJV-07 NordV-07 Villa Ekbacken's Jambalaya, cert
   
1+0 valp Cobby's Head over Heals, BIR-valp

* 2008-10-12 SUNDSVALL Int.   (3+6)
Domare: Harri Lehkonen, Finland
   
BIR S & N Ch SV-08 Cog-Weel's Alladin-Sane, CACIB
BH-2 Norsweden's Herbert, cert, R-CACIB
   
BIM Norsweden's Ida, cert, CACIB
BT-2 S & N Ch Siri, R-CACIB
BT-3 Int, N & DK Ch SV-03 Lotcheck Always One Step Ahead
BT-4 N Ch Lotcheck Blondes Have More Fun
   
Kennel Norsweden's, uppfödargrupp med hp

* 2008-10-31 VÄXJÖ Int.  (3+4)
Domare: David Miller, USA
   
BIR Cantab What's Your Poison, cert & Championat, CACIB, BIG-5
BH-2 S & DK Ch Gryphon's Coventry Climax
   
BIM Cantab Ring Them Bells, cert

* 2008-11-23 BORÅS TK   (3+3)
Domare: Anna-Lena Munkvall
   
BIR S & N Ch Cog-Wheel's China-Girl
BT-2 INT & NORD Ch KbhV-99 NV-99 VWW-08 Quirruz Alice
   
BIM S Ch Cantab What's Your Poison

* 2008-12-07 STOCKHOLM Int.   (7+6)
Domare: Charlotte Sandberg
   
BIR GB & S Ch Ragus Up'n'Adam, CACIB
BH-2 FIN & DK Ch FinJV-06 NordV-08 WW-08 Nanstop Polkagris, cert & S Championat, R-CACIB
BH-3 S & LT Ch SV-07 Villa Ekbackens Hottentott
BH-4 S & N Ch SV-08 Cog-Wheel’s Alladin-Sane
BH-5 Cobby’s Head Over Heals
   
BIM JWW-08 Porrigito Hokkus Pokkus, cert, CACIB
BT-2 Cobby’s Hot Pursuit
BT-3 North Witch Wannabee, R-CACIB
   
Kennel Cobby's, uppfödargrupp med hp

 
                                                                        © Svenska Norwichterrierklubben