Utställningsresultat 2006

 
  Teckenförklaring
Nat. = Nationell, Int. = Internationell, TK = Terrierklubbsutställning
* = kollat mot SKK:s databas, (j) = junior, (v) = veteran
 
 
 
     
 
januari - april
maj - juni
juli
augusti - december




5/1
GÖTEBORG Nat.
6/5
LARV Nat.
1/7
BORÅS Nat.
5/8
ÖSTERSUND Nat.
8/1
GÖTEBORG Int.
14/5
PITEÅ Nat.
1/7
VISBY Int.
6/8
FENGERFORS TK
4/3
SOLLENTUNA TK
20/5
HÖRBY TK
2/7
VISBY Nat.
12/8
ASKERSUND Nat.
19/3
MALMÖ Int.
21/5
HÄSSLEHOLM Int.
2/7
GÄLLIVARE Int.
13/8
RONNEBY Int.
16/4
STOCKHOLM Int.
21/5
ÅNGE Nat.
8/7
PITEÅ Int.
19/8
NYKÖPING Int.
22/4
SKELLEFTEÅ TK
27/5
NORRKÖPING Nat.
8/7
TVÅÅKER Nat.
20/8
NORRKÖPING Int.
22/4
VÄSTERÅS Nat.
27/5
TÅNGA HED TK
9/7
TVÅÅKER Int.
2/9
HÖGBO TK
3/6
ÖSTERBYBRUK Nat.
9/7
ALFTA Nat.
2/9
TÅNGA HED TK
4/6
SÖDERTÄLJE TK
9/7
PITEÅ TK
3/9
ÖLAND Nat.
10/6
KARLSTAD TK
14/7
HÖGBO Int.
9/9
SOFIERO Int.
11/6
VÄNERSBORG Nat.
15/7
HÖGBO Int.
10/9
BJUV TK
17/6
AVESTA TK
16/7
HÖGBO Int.
8/10
SUNDSVALL Int.
17/6
VÄNNÄS Int.
23/7
VÄSTERÅS Int.
14/10
HALLSTAHAMMAR TK
18/6
AVESTA Int.
29/7
RANSÄTER Nat.
4/11
VÄXJÖ Int.
10/12
STOCKHOLM Int.
 
     
 
* 2006-01-05 GÖTEBORG Nat.   (0+2)
Domare: Göran Bodegård
   
BIR S Ch Loddon's Poison Ivy
   
0+4 valpar BIR-valp Skeda Ravishing Rosebud

* 2006-01-08 GÖTEBORG Int.   (2+3)
Domare: Fernando Maderia Rodrigues, Portugal
   
BIR S Ch Loddon's Poison Ivy, CACIB
BT-2 S Ch SV-04-05 Airescot Joy-Bells, R-CACIB
BT-3 Zondas Qontinental Queen, cert & Championat
   
BIM Gryphon's Coventry Climax, cert, CACIB
   
0+3 valpar BIR-valp Skeda Ravishing Rosebud

* 2006-03-04 SOLLENTUNA TK   (3+2)
Domare: Charlott Sandberg
   
BIR Int, Nord & Fin Ch KBHV-01 Zondas Jambalaya
BT-2 S Ch Villa Ekbacken's Delikata Doris
   
BIM S & Fin Ch SV-02 Villa Ekbacken's BB King
BH-2 Villa Ekbacken's Grymma Gubbe, cert (j)
BH-3 S & N Ch SV-03 Villa Ekbacken's Dynamit Harry
   
1+0 valp BIR-valp Villa Ekbacken's Hotten Tott
   
Villa Ekbacken's, uppfödargrupp med hp

Villa Ekbacken's Grymma Gubbe, BIR & BIS-1 junior

Int, Nord Fin Ch KBHV-01 Zondas Jambalaya, BIR & BIS-1 veteran

* 2006-03-19 MALMÖ Int.   (10+6)
Domare: Otto Krcal, Österike
   
BIR Ragus Fine And Dandy, cert, CACIB
BH-2 Gryphon's Coventry Climax, R-CACIB
BH-3 DK & Fin Ch KbhV-04 NordV-04 Teiwick Bruce Willis
BH-4 Lärkahalls Peregrin Took (j)
BH-5 S Ch Skeda Star Dust
   
BIM S Ch Loddon's Poison Ivy, CACIB
BT-2 Gryphon's Clair de Lune, cert (j)
BT-3 Int & Nord Ch Birline's Gerda, R-CACIB
BT-4 Int & Nord Ch KbhV-00 Birline's Hillevi
   
1+1 valpar BIR-valp Skeda Star Fighter
BIM-valp Skeda Stella Nova

* 2006-04-16 STOCKHOLM Int.   (5+7)
Domare: Paul Stanton
BIR

Cobby's Challenger, cert (j)

BH-2 Nord Ch Airescot Charles Dickens, CACIB
   
BIM GB Ch Ragus Truly Unruly, cert & S Championat, CACIB
BT-2 Cobby's Hope's Diamond, R-CACIB
BT-3 Cobby's High Expectations (j)
   
Emmalundas Rölleka, BIR-veteran

* 2006-04-22 SKELLEFTEÅ TK   (1+1)
Domare: Katharina Bottenberg, Tyskland
BIR

Sune, cert

BIM Siri, cert
   
Sune, BIR & BIS-3 unghund

* 2006-04-22 VÄSTERÅS Nat.   (8+5)
Domare: Kenneth Edh
   
BIR Villa Ekbacken's Hottentott, cert (j)
BH-2 S & Fin Ch SV-02 Villa Ekbacken's BB King
BH-3 Zondas Qopper Qoin
BH-4 S & N Ch SV-03 Villa Ekbacken's Dynamit Harry
   
BIM GB & S Ch Ragus Truly Unruly
BT-2 Int, Nord & Fin Ch KbhV-01 Zondas Jambalaya
BT-3 Italianeasygirl Degli Acquisti, cert (j)
BT-4 Cobby's High Expectations (j)
   
Villa Ekbacken's, uppfödargrupp med hp
Int, Nord Fin Ch KBHV-01 Zondas Jambalaya, BIR veteran

* 2006-05-06 LARV Nat.   (4+3)
Domare: Bengt Nilsson
   
BIR Villa Ekbacken's Grymma Gubbe, cert
BH-2 Patchwork Mr Ginger Nut (j)
BH-3 Villa Ekbacken's Hottentott (j)
   
BIM Airescot Pamela Mitford, cert (j)
   
1+0 valp BIR-valp Flatmoens Faun

* 2006-05-14 PITEÅ Nat.   (1+2)
Domare: Göran Bodegård
   
BIR Siri, cert
BH-2 S Ch Norsweden's Melanie C

* 2006-05-20 HÖRBY TK   (3+7)
Domare: Alex Krassilnikoff, Danmark
   
BIR Gryphon's Clair de Lune, cert (j)
BT-2 Nord Ch Loddon's Valentine's Finest
BT-3 S Ch Loddon's Poison Ivy
   
1+1
valpklass I
BIR-valp (4-6 mån) Essegårdens Otrolige Otto
BIM valp (4-6 mån) Skeda Funny Felicia
2+2
valpklass II
BIR & BIS-2 valp (6-9 mån) Loddon's Gift to Europe
BIM valp (6-9 mån) Essegårdens Nadja
   
Gryphon's Clair de Lune, BIR-junior

* 2006-05-21 HÄSSLEHOLM Int.   (6+8)
Domare: Ann Rode
   
BIR S Ch Loddon's Poison Ivy, CACIB
BT-2 Gryphon's Clair de Lune, cert (j)
BT-3 Nord Ch Loddon's Valentine's Finest, R-CACIB
BT-4 Essegårdens Jessie
BT-5 Pegtop's Angel From North
   
BIM Dipper's Flying Fantasy, cert & Championat, CACIB
BH-2 DK & Fin Ch KbhV-04 NordV-04 Teiwick Bruce Willis, R-CACIB
BH-3 S Ch Skeda Star Dust
   
1+2 valpar BIR-valp Loddon's Gift to Europe
BIM-valp Essegårdens Nadja

* 2006-05-21 ÅNGE Nat.   (1+2)
Domare: Petter Fodstad, Norge
   
BIR Siri, cert
BT-2 S Ch Norsweden's Melanie C
   
BIM Sune, cert

* 2006-05-27 NORRKÖPING Nat.   (2+6)
Domare: Nina Karlsdotter
   
BIR Cobby's High Stakes, cert (j)
BH-2 Cobby's Challenger (j)
   
BIM Cobby's High Expectations, cert (j)
BT-2 GB & S Ch Ragus Truly Unruly
BT-3 Ragus Confection
BT-4 Airescot Pamela Mitford (j)
   
Cobby's, uppfödargrupp med hp

* 2006-05-27 TÅNGA HED TK    (4+6)
Domare: Brenda Banbury, Storbritannien
   
BIR Villa Ekbacken's Hottentott, cert (j)
BH-2 Roly Poly Triumphant Tristan
   
BIM Nord Ch Loddons Valentine's Finest
BT-2 Int, Nord & Fin Ch KBHV-01 Zondas Jambalaya
   
2+0 valpar BIR-valp & BIS-5 valp (6-9 mån) Loddon's Gift to Europe
 
Int, Nord Fin Ch KBHV-01 Zondas Jambalaya, BIR & BIS-4 veteran

* 2006-06-03 ÖSTERBYBRUK Nat.   (2+5)
Domare: Dodo Sandahl
   
BIR Villa Ekbacken's Grymma Gubbe, cert
   
BIM Ragus Confection, cert

* 2006-06-04 SÖDERTÄLJE TK    (3+2)
Domare: Falk-Rüdiger Siewert, Tyskland
   
BIR Villa Ekbacken's Grymma Gubbe, cert
BH-2 Zondas Qopper Qoin
BH-3 Fehér Macko Zlatan
   
BIM Zondas Royal Rose, cert (j)
BT-2 S Ch Villa Ekbacken's Delikata Doris
   
Villa Ekbacken's Grymma Gubbe, BIR & BIS-2 unghund

* 2006-06-10 KARLSTAD TK    (9+4)
Domare: Svein Helgesen, Norge
   
BIR Patchwork Mr Ginger Nut, cert (j)
BH-2 N & DK Ch Flatmoen's Barney Jr
BH-3 Villa Ekbacken's Grymma Gubbe
BH-4 S & N Ch SV-03 Villa Ekbacken's Dynamit Harry
BH-5 Villa Ekbacken's Hottentott (j)
   
BIM Int, Nord & Fin Ch KBHV-01 Zondas Jambalaya
BT-2 Ragus Confection, cert
   
Villa Ekbacken's, hp & BIS-3 uppfödargrupp
Villa Ekbacken's Grymma Gubbe, BIR & BIS-2 unghund
Int, Nord Fin Ch KBHV-01 Zondas Jambalaya, BIR & BIS-2 veteran

* 2006-06-11 VÄNERSBORG Nat.   (0+1)
Domare: Cindy Pettersson
   
BIR Airescot Pamela Mitford, cert (j)

* 2006-06-17 AVESTA TK   (2+4)
Domare: August de Wilde, Belgien
   
BIR GB & S Ch Ragus Truly Unruly
BT-2 Ragus Confection, cert
BT-3 Cobby's Dressed To Kill (j)
 
 
Cobby's Dressed To Kill, BIR & BIS-1 junior

* 2006-06-17 VÄNNÄS Int.   (3+3)
Domare: Ann Christin Molin
   
BIR S Ch Norsweden's Melanie C, CACIB
   
S & N Ch Norsweden's Carmen, BIR-veteran

* 2006-06-18 AVESTA Int.   (1+3)
Domare: Birgitta Hasselgren
   
BIR GB & S Ch Ragus Truly Unruly, CACIB
BT-2 Cobby's Dressed To Kill, cert (j)
   
BIM Cobby's High Stakes, cert (j)

* 2006-07-01 BORÅS Nat.   (6+7)
Domare: William Browne-Cole, Storbritannien
   
BIR Gryphon's Clair de Lune, cert
BT-2 Nord Ch KbhV-03 Gryphon's Cassandra
BT-3 S Ch Loddon's Poison Ivy
BT-4 Skeda Ravishing Rosebud (j)
   
BIM Ragus Fine And Dandy, cert & Championat
BH-2 S Ch Dipper's Flying Fantasy
BH-3 Windjammer de Siete Villas
BH-4 Patchwork Mr Ginger Nut (j)

* 2001-07-01 VISBY Int.   (1+4)
Domare: Ove Germundsson
   
BIR Cobby's Dressed To Kill , cert, BIG-5 (j)
BT-2 North Witch Bumblebee, CACIB
BT-3 GB & S Ch Ragus Truly Unruly
   
BIM Cobby's High Stakes, cert (j)

* 2001-07-02 VISBY Nat.   (1+4)
Domare: Pia Lundberg
   
BIR Cobby's High Stakes, cert, BIG-3(j)
   
BIM Cobby's Dressed To Kill, cert (j)
BT-2 Cobby's High Expectations (j)
BT-3 GB & S Ch Ragus Truly Unruly

* 2006-07-02 GÄLLIVARE Int.   (2+2)
Domare: Kari Salminen, Finland
   
BIR

Fin Ch Rivale Trotter, cert, CACIB, BIG-5

   
BIM Siri, cert, CACIB
BT-2 Ragus Confection, R-CACIB

* 2006-07-08 PITEÅ Int.   (1+1)
Domare: Bengt Nilsson
   
BIR Siri, cert

* 2006-07-08 TVÅÅKER  Nat.   (6+7)
Domare: Siv Jernhake
   
BIR S Ch Ragus Fine And Dandy
BH-2 S Ch Dipper's Flying Fantasy
BH-3 Fehér Macko Zlatan, cert
BH-4 Sappörens Filur (j)
BH-5 Gryphon's Coventry Climax
   
BIM S Ch Loddon's Poison Ivy
BT-2 Skeda Ravishing Rosebud, cert (j)
BT-3 Nord Ch KbhV-03 Gryphon's Cassandra
   
1+0 valp BIR-valp Loddon's Simon Willis

* 2006-07-09 TVÅÅKER  Int.   (6+6)
Domare: Liselotte Johansson
   
BIR S Ch Loddon's Poison Ivy, CACIB
BT-2 Gryphon's Clair de Lune, cert, R-CACIB
BT-3 Airescot Pamela Mitford (j)
   
BIM Patchwork Mr Ginger Nut, cert (j)
BH-2 S Ch Ragus Fine And Dandy, CACIB
BH-3 S Ch Dipper's Flying Fantasy, R-CACIB
BH-4 Gryphon's Coventry Climax
   
1+0 valp BIR-valp Loddon's Simon Willis

* 2006-07-09 ALFTA Nat.   (1+2)
Domare: Alex Krasilnikoff, Danmark
 
Inga ck delades ut.

* 2006-07-09 PITEÅ TK    (1+2)
Domare: Kathy Delmar, Irland
   
BIR Siri, cert
BT-2 S & N Ch Norsweden's Carmen
   
BIM Sune, cert
   
S & N Ch Norsweden's Carmen, BIR-veteran

* 2006-07-14 HÖGBO  Int.   (4+7)
Domare: Marja Talvitie, Finland
   
BIR Cobby's High Stakes, cert, CACIB
BH-2 Villa Ekbacken's Hottentott (j)
BH-3 S & Fin Ch Rivale Trotter
   
BIM GB & S Ch Ragus Truly Unruly, CACIB
BT-2 Cobby's Dressed To Kill, cert (j)
BT-3 Rivale Picadilly, R-CACIB
BT-4 Cobby's High Expectations
BT-5 Fin & DK Ch Rivale Pomperipossa

* 2006-07-15 HÖGBO  Int.   (4+7)
Domare: Dan Ericsson
   
BIR GB & S Ch Ragus Truly Unruly, CACIB
BT-2 Cobby's High Expectations, cert, R-CACIB
BT-3 S Ch Cobby's Hide N' Seek
BT-4 Cobby's Dressed To Kill (j)
   
BIM Cobby's High Stakes, cert, CACIB
BH-2 S & Fin Ch Rivale Trotter, R-CACIB
   
Cobby's, uppfödargrupp med hp

* 2006-07-16 HÖGBO  Int.   (4+6)
Domare: Ronald Irving, Storbritannien
   
BIR GB & S Ch Ragus Truly Unruly, CACIB
BT-2 Cobby's High Expectations, cert, R-CACIB
BT-3 Cobby's Dressed To Kill (j)
BT-4 Fin & DK Ch Rivale Pomperipossa
   
BIM S & Fin Ch Rivale Trotter, CACIB
BH-2 Villa Ekbacken's Hottentott, cert (j)
BH-3 Cobby's High Stakes, R-CACIB

* 2006-07-23 LÖVUDDEN/VÄSTERÅS Int.   (4+4)
Domare: Tom Hehir, Irland
   
BIR Villa Ekbacken's Grymma Gubbe, CACIB
BH-2 S Ch NordJV-03 Loddon's Prince Valiant, R-CACIB
BH-3 Villa Ekbacken's Flirtiga Fritiof
   
BIM S Ch Villa Ekbacken's Delikata Doris, CACIB
   
Villa Ekbacken's, uppfödargrupp med hp
   
1+0 valp Domare: Johan Juslin
  BIR-valp Loddon's Gift to Europe

* 2006-07-29 RANSÄTER Nat.   (2+3)
Domare: Wenche Eikeseth, Norge
   
BIR Villa Ekbacken's Grymma Gubbe, cert, BIG-5
BH-2 Cobby's Hazel Ring

* 2006-08-05 ÖSTERSUND Nat.   (2+2)
Domare: Cathy Scotton, Australien
   
BIR Loddon's Travelling Princess, cert & Championat
BT-2 Pegtop's Angel of Northern Lights
   
BIM TerrieRags Loudspeaker, cert (j)

* 2006-08-06 FENGERFORS TK    (1+0)
Domare: Birgitta Hasselgren
   
BIR Villa Ekbacken's Flirtiga Fritiof, cert
   
0+1 valp BIR-valp Cobby's Remembrance Rose

* 2006-08-12 ASKERSUND Nat.   (1+2)
Domare: Britta Roos-Börjesson
   
BIR Villa Ekbacken's Grymma Gubbe, cert

* 2006-08-13 RONNEBY Int.   (6+4)
Domare: John Hartigan, Irland
   
BIR Gryphon's Colin Chapman, cert & Championat, CACIB
BH-2 S Ch Dipper's Flying Fantasy, R-CACIB
   
BIM Cobby's Dressed To Kill, cert (j)
BT-2 Nord Ch KbhV-03 Gryphon's Cassandra, CACIB
BT-3 GB & S Ch Ragus Truly Unruly, R-CACIB
BT-4 Happa Scarlet Unique

* 2006-08-19 NYKÖPING Int.   (3+3)
Domare: Dan Ericsson
   
BIR Cobby's High Expectations, cert, CACIB
BT-2 Cobby's Dressed To Kill, (j)
   
BIM S Ch Ragus Fine And Dandy, CACIB
BH-2 Cobby's Hazel Ring, cert, R-CACIB

* 2006-08-20 NORRKÖPING Int.   (3+2)
Domare: Claudio De Giuliani, Italien
   
BIR S Ch Ragus Fine And Dandy, CACIB
BH-2 Cobby's Hazel Ring, cert, R-CACIB
   
BIM Cobby's Dressed To Kill, cert (j)
BT-2 Cobby's High Expectations, CACIB

2006-09-02 HÖGBO  TK    (1+4)
Domare: Ove Germundsson
   
BIR Fehér Macko Zlatan, cert
   
BIM Siri, cert
   
1+2 valpar BIR-valp Norröras Fabolous Joy

* 2006-09-02 TÅNGA HED TK    (4+5)
Domare: Liselotte Johansson
   
BIR Villa Ekbacken's Grymma Gubbe, cert
BH-2 Patchwork Mr Ginger Nut
BH-3 Loddon's Gift To Europe (j)
   
BIM Zondas Orange Blossom, cert & Championat
BT-2 Nord Ch Loddons Valentine's Finest
   
Loddon's Gift To Europe, BIR & BIS-4 junior

* 2006-09-03 ÖLAND Nat.   (0+2)
Domare: Nenne Runsten
 
Inget ck delades ut.

* 2006-09-09

SOFIERO Int.   (9+13)

Domare: Brigita Kremser, Slovenien
   
BIR S Ch Zondas Qontinental Queen, CACIB
BT-2 Nord Ch KbhV-03 Gryphon's Cassandra, R-CACIB
BT-3 Essegårdens Ofelbara Ofelia, cert (j)
BT-4 Int & Nord Ch KbhV-99 NV-99 Quirruz Alice
BT-5 Int & Nord Ch Birline's Gerda
   
BIM S & DK Ch Gryphon's Colin Chapman, CACIB
BH-2 Patchwork Mr Ginger Nut, cert, R-CACIB
BH-3 Gryphon's Coventry Climax
BH-4 Loddon's Gift To Europe (j)
   
0+1 valp BIR-valp Riding's Man In The Moon
   
Essegårdens, uppfödargrupp med hp

* 2006-09-10 BJUV TK   (7+9)
Domare: Benny Blid
   
BIR Patchwork Mr Ginger Nut, cert
BH-2 Loddon's Gift To Europe (j)
BH-3 S & DK Ch Gryphon's Colin Chapman
BH-4 S Ch Dipper's Finest Blend
BH-5 Wichie Dumle
   
BIM S Ch Zondas Qontinental Queen
BT-2 Nord Ch Loddons Valentine's Finest
BT-3 Nord Ch KbhV-03 Gryphon's Cassandra
   
0+5 valpar BIR-valp (4-6 mån) Cobby's Regal Rose
   
Loddon's Gift To Europe, BIR & BIS-5 junior
Patchwork Mr Ginger Nut, BIR unghund

2006-10-08 SUNDSVALL Int.   (1+1)
Domare: Veli-Pekka Kumpumäki, Finland
   
BIR Pegtop's Angel of Northern Lights, cert & Championat, CACIB

2006-10-14 HALLSTAHAMMAR TK   (5+3)
Domare: Ingela Nilsson
   
BIR Villa Ekbacken's Grymma Gubbe, cert
BH-2 S & Fin Ch SV-02 Villa Ekbacken's BB King
   
BIM Int, Nord & Fin Ch KBHV-01 Zondas Jambalaya
   
Villa Ekbacken's, uppfödargrupp med hp & BIS-4

Villa Ekbacken's Grymma Gubbe, BIR & BIS-1 unghund

Int, Nord Fin Ch KBHV-01 Zondas Jambalaya, BIR veteran
   
1+4 valp Domare: Ann Christin Molin
  Cobby's Remembrance Rose BIR valp

2006-11-04 VÄXJÖ Int.  (8+5)
Domare: Britta Roos-Börjesson
   
BIR S Ch Terrapin Time Traveller, CACIB
BH-2 N & DK Ch KbhV-06 NV-06 Flatmoen's Barney Jr, cert & S Champion, R-CACIB
BH-3 S Ch Ragus Fine And Dandy
BH-4 S & DK Ch Gryphon's Colin Chapman
   
BIM Riding's Goldilocks, cert, CACIB
BT-2 Nord Ch Loddons Valentine's Finest, R-CACIB
BT-3 Gryphon's Clair de Lune
BT-4 S Ch Zondas Qontinental Queen

2006-12-10 STOCKHOLM Int. SV-06   (3+8)
Domare: Henrik Johansson
   
BIR Villa Ekbacken's Grymma Gubbe , cert, CACIB
BH-2 Nord Ch KbhV-06 NV-06 NordV-06 Flatmoen's Barney Jr, R-CACIB
BH-3 Villa Ekbacken's Hottentott
   
BIM S Ch Zondas Qontinental Queen, CACIB
BT-2 Nord Ch NordJV-03 NordV-03-06 Airescot Ada Lovelace, R-CACIB
BT-3 Ragus Confection, cert
BT-4 Italianeasygirl Degli Acquisti
BT-5 Gryphon's Clair de Lune

 
  © Svenska Norwichterrierklubben