Utlandsresultat 2009

 
   
 
DANMARK   FINLAND   NORGE   SLOVAKIEN   STORBRITANNIEN
         
 
     
   
 
   
20 september Dansk Kennel klub
Bröndby Int 
Domare: Bente Marker, Australien
Deltagare: ?
     
BIR INT, NORD, LT & LV Ch SV-03 Villa Ekbacken's Dynamit Harry, cert & Dansk Champion, CACIB, KBHV-09
BH-2 C.I.B, NORD Ch SV-07 Villa Ekbacken's Hottentott, R-CACIB
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
19 september Dansk Kennel klub
Bröndby Int 
Domare: Hans Erhard Gruttner, Tyskland
Deltagare: ?
     
BIR C.I.B S, N & LT Ch SV-07 Villa Ekbacken's Hottentott, cert, Dansk & Nordisk Champion, CACIB
BH-2 INT, NORD, LT & LV Ch SV-03 Villa Ekbacken's Dynamit Harry, R-CACIB
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
15 februari Dansk Kennel klub
Fredericia Int 
Domare: Walter Berghäuser
Deltagare: 3+4
     
BIR S, N & DK Ch SV-08 Cog-Wheel's Alladin-Sane, CACIB
 
BIM S & N Ch Cog-Wheel's China Girl, cert, Dansk & Nordisk Champion, CACIB
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
14 februari Dansk Terrier klub
Holsted
Domare: Mats Lindborg
Deltagare: 3+3
     
BIR S, N & DK Ch SV-08 Cog-Wheel's Alladin-Sane, cert, Dansk & Nordisk Champion
 
BIM Mint'n' Pepper Zur Muhlenau, cert
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 
   
 
     
21 juni Eckerö, Åland Domare: Svante Frisk, Sverige
Deltagare: 6+3
     
BIR INT & NORD Ch JV-06 WW-08 Nanstop Polkagris, CACIB, BIG-2
BH-2 NORD Ch Patchwork Mr Ginger Nut, cert & Finsk Champion, R-CACIB
BH-3 C.I.B S, N & LT Ch SV-07 Villa Ekbacken's Hottentott
BH-4 S, N & DK Ch SV-08 Cog-Wheel's Alladin-Sane
BH-5 S & N Ch Cobby's Royal Silver
   
BIM NORD Ch SV-09 Zondas Qontinental Queen, cert & Finsk Champion, CACIB
BT-2 S & EE Ch Cobby's Hide'N'Seek
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 
   
 
8 november NY Norsk Miniatyrhund Klubb 
Eidsvoll
Domare: Pero Buzinovski
Deltagare: 2+1
     
BIR Lotcheck I Natt Är Jag Din, cert
BH-2 Lotcheck Det Ligger I Luften
   
BIM Diamond Ruby Baggins of Gamwich, cert
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
2 augusti NY Nesbyen Domare: ?
Deltagare: 1+2
     
BIR Doublepatch Popcorn Storm, cert
 
BIM N UCH Lotcheck Breaking Every Rule
BT-2 Diamond Ruby Baggins of Gamwich, cert
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
3 oktober NKK
Hamar Int
Domare: Dan Ericsson
Deltagare: ?
     
BIR Lotcheck I Natt Är Jag Din, cert, CACIB
BH-2 INT, NORD, LT & LV Ch SV-03 KBHV-09 Villa Ekbacken's Dynamit Harry, R-CACIB
 
BIM INT & NORD Ch NORDJV-03 NORDV-03-06 SV-07-08 NV-07-08 WW-09 Airescot Ada Lovelace
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
21 juni Sandefjord hundeklubb Domare: Ann Rode, Sverige
Deltagare: 0+1
     
BIR Lotcheck Festen Har Börjat, cert, BIG-2
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
13 juni NKKorsk Terrier klubb
Lier
Domare: Peter Bakewell, England
Deltagare: 5+6
     
BIR INT, NORD, LT & LV Ch SV-03 Villa Ekbacken's Dynamit Harry
BH-2 Pegtop's don Quijote
BH-3 Lotcheck Det Ligger I Luften, cert, BIM-junior
 
BIM Lotcheck Festen Har Börjat, cert, BIR-junior
BT-2 Casa De Oro Black Cap-A-Pie
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
7 juni NKK
Drammen Int
Domare: Wera Hübenthal
Deltagare: 3+4
     
BIR Lotcheck I Natt Är Jag Din, cert
BH-2 Pegtop's don Quijote, CACIB
 
BIM Lotcheck Festen Har Börjat, cert
BT-2 Roly Poly Tiffany Trophy, CACIB
BT-3 Casa De Oro Black Cap-A-Pie, R-CACIB
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
5 juli Vestnes hundeklubb Domare: Lokodi, Csaba Zsolt
Deltagare: 2+2
     
BIR Flatmoens Hektor, cert, BIG-1 & BIS-1
 
BIM N & S Ch Jeopardy's Rapunsel
BT-2 N & FIN Ch Flatmoen's Enyo
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
28 juni NKK
Trøndelag
Domare: Elzbiet Chwalibog
Deltagare: 1+1
     
BIR Flatmoens Hektor, cert, CACIB
 
BIM N & S Ch Jeopardy's Rapunsel, CACIB
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 
   
 
   
9 oktober Bratislava, Slovakien
World Dog Show 2009
Domare: Laurent Pichard
Deltagare: 27+21, 1 valp
     
KLASS (deltagare) KLASSVINNARE
   
hanar - juniorer (3) Rain at Wild Devils, JWW-09
hanar - mellanklass (4) Abraxas E T's Curd
hanar - öppen klass (8) Debeaux Zac Attack, R-CACIB
hanar - champions (11) Ch Nanstop Polkagris, CACIB, WW-09, cert, BIR
hanar - veteraner (1) Rob Roy vom Prinzendamm, VWW-09, Bästa Veteran
   
tikar - valpar (1) Yoba von den Zwei Eichen
tikar - juniorer (4) Lotcheck Festen Har Börjat, JWW-09 & Bästa Junior
tikar - mellanklass (5) Wild Devils Emy The Best
tikar - öppen klass (4) Lena von den Zwei Eichen
tikar - arbetsklass (1) Princess-Batty v.d. Zwei Eichen
tikar - champions (6) Ch Airescot Ada Lovelace, CACIB, WW-09, cert
tikar - veteraner (1) Ch Tiny Star Ginger Sugar Cube, VWW-09
   
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 
   
 
   
12-13 december LKA
Domare: Mr B Claydon, 10 hanar + 19 tikar
   
BIR och CC tik Ragus Bubbling Hot
Res. CC tik Ragus Very True
BIM och CC hane Ragus Star Wizard For Janski
Res. CC hane Brickin Top Of The Morning
Bästa valp Jaeva Running Riot
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
1-4 oktober Driffield
Domare: Mr Rodger Crookes, 2 hanar + 6 tikar
   
BIR Ragus Bubbling Hot
Res. tik Ragus Cornish Wafer
Bästa hane Amicaro Brilliant Cut
Res. hane Barwest Barnaby Rudge
Bästa valp Ragus Cornish Wafer
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
18-20 september Darlington
Domare: Mr Les Aspin, 8 hanar + 10 tikar
   
BIR och CC Amicaro Brilliant Cut
Res. hane GB Ch Titanium Columbus
Bästa tik och res. CC Titanium Paint Your Wagon
Res. tik Ragus Diamonds Only
Bästa valp Bakewood Twenty Four Carat
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
11-13 september Richmond
Domare: Mr Paul Wilkinson, 10 hanar + 11 tikar
   
BIR och CC US & CAN Ch Dunbar's Kensington Square, BIG-4
Res. hane Amicaro Brilliant Cut
Bästa tik och res. CC Ragus Bubbling Hot
Res. tik Titanium Paint Your Wagon
Bästa valp Ragus Bubbling Hot
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
4-6 september City of Birmingham
Domare: Mr G Corish, 12 hanar + 22 tikar
   
BIR och CC hane Amicaro Brilliant Cut
Res. CC hane GB Ch Titanium Columbus
BIM och CC tik Belleville Coconut Cream
Res. CC tik Baktwins Follow That Dream
Bästa valp Ragus Right Little Madam
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
21-23 augusti The Welsh Kennel Club
Domare: Mrs Renée Sporre-Willes, 13 hanar + 22 tikar
   
BIR och CC tik Ragus Bubbling Hot
Res. CC tik Ragus Very True
BIM och CC hane US & CAN Ch Dunbar's Kensington Square
Res. CC hane Brickin Top Of The Morning
Bästa valp Redash Crystal Clock
Kennel Redash, BIG-1 uppfödargrupp
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
8-10 augusti Bournemouth
Domare: Mr D Smith, 4 hanar + 2 tikar
   
BIR Bakewood Twenty Four Carat
Res. hane Barwest Barnaby Bill at Kibkiln
BIM Brickin Pretty In Pink
Res. tik Ragus Beautiful Morning over Delosinga
Bästa valp Bakewood Twenty Four Carat
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
3-5 augusti Paignton
Domare: Mr Tom Johnston, 5 hanar + 4 tikar
   
BIR GB Ch Ragus Rings True
Res. hane Bakewood Twenty Four Carat
BIM Brickin Pretty In Pink
Res. tik Redash Crystal Clock
Bästa valp Bakewood Twenty Four Carat
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
24-26 juli Leeds
Domare: Mr A Small, 8 hanar + 11 tikar
   
BIR Ragus Bubbling Hot
Res. tik Queslade All That Glitters
BIM Ragus Revelation
Res. tik Tynallt Trouble Shooter
Bästa valp Ragus Bubbling Hot
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
2-5 juli Windsor
Domare: Mrs S McCourt, 9 hanar + 16 tikar
   
BIR och CC hane Jaeva Catch Phrase, BIG-4
Res. CC hane Bakewood Twenty Four Carat
BIM och CC tik Ragus Bubbling Hot
Res. CC tik Ragus Right Little Madam
Bästa valp Ragus Bubbling Hot
Bästa veteran Elve Forest Witch
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
26-28 maj Blackpool
Domare: Miss D Jenkins, 10 hanar + 21 tikar
   
BIR och CC hane GB Ch Ragus Rings True, BIG-1
Res. CC hane GB Ch Titanium Columbus
BIM och CC tik Ragus Very True
Res. CC tik Ragus Diamonds Only
Bästa valp Belleville Creme Brulee
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
22-25 maj Bath (Endast CC till BIR-vinnaren)
Domare: Mrs P Hollings, 10 hanar + 4 tikar
   
BIR och CC Ragus Sweet Talking Guy
Res. hane Jaeva Catch Phrase
BIM GB Ch Jaeva Forbidden Fruit
Res. tik Ragus Forever Yours
Bästa valp Summer Gold with Burlmere
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
5 april NATIONAL TERRIER
Domare: John Griffin (Burlmere), 17 hanar + 19 tikar
   
BIR och CC hane GB Ch Ragus Rings True, BIS-2
Res. CC hane Ragus Country Gent at Kinsridge
BIM och CC tik GB Ch Jaeva Forbidden Fruit
Res. CC tik Ragus Forever Yours
Bästa valp Ragus Country Gent at Kinsridge, BIS-3
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
9 mars CRUFTS, Birmingham
Domare: Mrs D Dorkins, 23 hanar + 27 tikar
   
BIR och CC hane GB Ch Ragus Rings True, BIG-3
Res. CC hane GB Ch Titanium Columbus
BIM och CC tik GB Ch Ragus Got The Look
Res. CC tik Ragus Forever Amber
Bästa valp Ragus Forever Amber
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
15-18 januari Manchester Dog Show Society
Domare: David Winsley, 5 hanar + 4 tikar
   
BIR Ragus Forever Amber
Res. tik Ragus Very True
BIM Ragus Sweet Talking Guy
Res. tik Rouletta The Diamond Geezer
Bästa valp Ragus Forever Amber
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 
 

Svenska Norwichterrierklubben