Utlandsresultat 2008

 
   
 
DANMARK   FINLAND   NORGE
   
ESTLAND   LITAUEN   SLOVAKIEN   STORBRITANNIEN   TYSKLAND
 
   
 
     
21 september Dansk Kennel klub
Ballerup
Domare: Kevin Brown
Deltagare: ?
     
BIR Ru'cairn's Boing Boing, cert
  S, DK & N Ch Zondas Qontinental Queen, CACIB
 
BIM DK & KLB Ch Wessex Bobbie James, CACIB
  DK Ch Wessex Paddington, R-CACIB
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
20 september Dansk Terrier klub
Hårlev
Domare: Falk-Ruediger Siewert, Tyskland
Deltagare: ?
     
BIR Ru'cairn's Boing Boing, cert
 
BIM DK Ch Wessex Bobbie James, klubcert & KLBCh
  Wessex Paddington, cert & DANSK CHAMPION
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
29 juni Dansk Terrier klub
Domare: Britta Roos-Börjesson
Deltagare: 1+1
   
BIR S & DK Ch Gryphon's Coventry Climax, klubcert
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
28 juni DKK Int
Domare: Johan Juslin, Finland
Deltagare: 4+3
     
BIR S Ch Cobby's High Stakes, cert & DANSK CHAMPION, CACIB, KbhV-08
  S & DK Ch Gryphon's Coventry Climax, R-CACIB
  Cobby's Halcyon, Bästa junior
 
BIM S Ch Cobby's Regal Rose, cert & DANSK CHAMPION, CACIB, KbhV-08
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
13 april Dansk Kennel klub
Hillerød
Domare: Peter Bakewell, Storbritannien
Deltagare: 4+4, 0+1 valp
     
BIR S & DK Ch Zondas Qontinental Queen, CACIB
  Wessex Laura Ashley, cert, R-CACIB
 
BIM NORD Ch Patchwork Mr Ginger Nut, CACIB
  DK Ch Wessex Bobbie James, R-CACIB
  Wessex Paddington, cert
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
13 april Dansk Terrier klub
Hedensted
Domare: Luis Pinto Teixeira, Portugal
Deltagare: 2+2, 0+1 valp
   
BIR DK & KLB Ch Ch Westie-White Wonder Wounes
BH-2 S & DK Ch Gryphon's Coventry Climax, klubcert
     
BIM Mint'n' Pepper Zur Muhlenau, cert  
BT-2 Chin Up Petit  
BIR- & BIS-4-valp: Ru'cairn's Boing Boing
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
     
20 april Norwichträff i Køge-Herfølge Jagtforening
Se bilder därifrån.
Domare: Turid Stamnes, kennel Damdyke, Norge
Deltagare: 18 st
   
BIS Ch Birline´s Gerda  
BT-2 Wessex Laura Ashley  
BT-3 Mint'n' Pepper Zur Muhlenau  
BT-4 Ch Wonder Wuzara Fififlower  
BT-5 Wessex Harmonie  
   
BIM Ch Wessex Bobbie James  
BH-2 Cobby's Halcyon  
BH-3 Ch Gryphon´s Coventry Climax  
BH-4 Wessex Blushing Red Rover  
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
21 mars DKK Næstved Nat Domare: Kamisato Hiroshi, Japan
Deltagare: ?
   
BIR Wessex Paddington, cert
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 
   
 
     
9 november Tartu Int. Cindy Pettersson
Deltagare: ?
     
BIR S Ch Cobby's Hide N'Seek, cert & ESTNISK CHAMPION, CACIB
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 
   
 
     
21 juni Torneo Int. Kurt Nilsson
Deltagare: 2+0
     
BIR Norsweden's Herbert , cert, CACIB
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
21 juni Rovaniemi Int. Benny Blid
Deltagare: 3+1
     
BIR Nord Ch Sune, CACIB & INTERNATIONELL CHAMPION
BH-2 FIN Ch Domenikus Iku
   
BIM Teiwick Tinka Tikaram, cert
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 
 
 
 
     
3 augusti Vilnius TK Domare: Carl-Gunnar Stafberg
Deltagare: 3+1
     
BIR INT & S Ch SV-07 Villa Ekbacken's Hottentott, cert, Baltic Terrier Winner-08
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
2 augusti Vilnius Int. Domare: Zsuzsanna Petik, Ungern
Deltagare: 3+1
     
BIR S Ch SV-07 Villa Ekbacken's Hottentott, cert, CACIB & INTERNATIONELL CHAMPION, Baltic Winner-08
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
1 augusti Vilnius Int. Domare: Boris Chapiro, Frankrike
Deltagare: 4+1
     
BIR INT, NORD & LV Ch SV-03 Villa Ekbacken's Dynamit Harry, cert & LITAUISK CHAMPION, CACIB
   
BIM BY JCh Teemer'in Taika-Tuuli, cert & LITAUISK CHAMPION, CACIB
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 
 
 
 
     
22 november Norsk Vinner, Hamar
Domare: Harri Lehkonen, Finland
Deltagare: 6+6
 
 
BIR & BIG-1 INT & NORD Ch NV-06-07 NORDV-06 KBHV-06 Flatmoen`s Barney Jr., NV-08, CACIB
BH-2 S Ch SV-07 Villa Ekbackens Hottentott, cert & NORSK CHAMPION, R-CACIB
BH-3 Flatmoen's Hektor
BH-4 Pegtop's Don Quijote
   
BIM INT & NORD Ch NordJV-03 NordV-03-06-08 NV-07 SV-07 Airescot Ada Lovelace, NV-08, CACIB
BH-2 S & N Ch Jeopardys Rapunsel, R-CACIB
BH-3 Casa De Oro Black Cap-A-Pie, cert
BH-4 Int Ch SV-03 Lotcheck Always One Step Ahead
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
8 november Orkdal Hundeklubb, Orkdal
Domare: Mona Selbach
Deltagare: 1+2
 
 
BT-2 N & FIN Ch Flatmoen's Enyo
BIM S & N Ch Jeopardys Rapunsel
   
BIM Flatmoen's Hektor, cert
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
31 augusti Nork Terrierklubb avd. Trøndelag
Støren Idrettspark
Domare: Svante Frisk
Deltagare: 1+3, 1+0 valp
 
 
BIR & BIS-4 NORD Ch JWW-03 Flatmoen's Brontes
   
BIM S & N Ch Jeopardys Rapunsel
BT-2 N & FIN Ch Flatmoen's Enyo
   
BIR- & BIS-2-valp 6-9 mån: Flatmoen's Hektor
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
30 augusti Trøndelag Selskapshundklubb
Støren Idrettspark
Domare: Zidar Zeljka
Deltagare: 1+3, 1+0 valp
   
BIR S & N Ch Jeopardys Rapunsel
BT-2 Villa Ekbacken`s Honungshumla, cert & NORSK CHAMPION
   
BIM NORD Ch JWW-03 Flatmoen's Brontes
   
BIR- & BIG-4-valp 6-9 mån: Flatmoen's Hektor
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
17 augusti NKK Int, Drammen Domare: Kirsi Nieminen, Finland
Deltagare: 5+10
   
BIR S Ch Cog-Wheel's China-Girl, cert & NORSK CHAMPION, CACIB
BT-2 Doublepatch Pink Negligee
BT-3 S & N Ch Jeopardys Rapunsel, R-CACIB
BT-4 N Ch Norröras Flower Of Joy
   
BIM INT & NORD Ch NV-06-07 NORDV-06 KBHV-06 Flatmoen`s Barney Jr., CACIB
BH-2 N Ch Count Inkberry, R-CACIB
BH-3 S Ch SV-08 Cog-Wheels Alladin-Sane, cert & NORSK CHAMPION
BH-4 S Ch Villa Ekbackens Hottentott
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
29 juni NKK Int, Oslo Domare: Paolo Dondina, Italien
Deltagare: 3+4
   
BIR & BIG-3 INT & NORD Ch NV-06-07 NORDV-06 KBHV-06 Flatmoen`s Barney Jr., CACIB
   
BIM S & DK Ch Zondas Qontinental Queen, cert & NORSK CHAMPION
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
8 juni Norsk Terrierklubb, Trondheim Domare: Liselotte Johansson
Deltagare: 1+2, 1+0 valp
   
BIR & BIS-3 INT & NORD Ch NV-06-07 NORDV-06 KBHV-06 Flatmoen`s Barney Jr.
   
BIM N Ch NV-03-06 JWW-03 Flatmoen's Bellona
BT-2 N Ch Jeopardy's Rapunsel
   
BIR- & BIS-3-valp: Flatmoen's Hektor
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
7 juni NKK Trondheim Domare: Kenneth Edh
Deltagare: 2+2
   
BIR & BIG-3 INT & NORD Ch NV-06-07 NORDV-06 KBHV-06 Flatmoen`s Barney Jr., CACIB
BH-2 NORDJV-06 Flatmoen's Fønix, cert & NORSK CHAMPION, R-CACIB
   
BIM Villa Ekbacken's Honungs Humla, cert, CACIB
BT-2 N Ch Jeopardy's Rapunsel, R-CACIB
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
1 juni Våler Domare: Bojan Matakovic
Deltagare: 1+1
   
BIR & BIG-3 Count Inkberry, cert & NORSK CHAMPION
   
BIM Patchwork Miss Earmuffs, cert
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
25 maj Sunnmøre Hundeklubb,
Ålesund
Domare: Wenche Eikeseth
Deltagare: 1+2
   
BIR Jeopardy's Rapunsel, cert & NORSK CHAMPION
BT-2 N Ch NV-03-06 JWW-03 Flatmoen's Bellona
   
BIM NORDJV-06 Flatmoen's Fønix, cert
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
4 maj NKK Kristiansand Domare: Carl-Gunnar Stafberg
Deltagare: 2+1
   
BIR & BIG-2 INT & NORD Ch NV-06-07 NORDV-06 KBHV-06 Flatmoen`s Barney Jr.
BH-2 Pegtop's Don Quijote, cert
   
BIM Norröras Flower Of Joy, cert & NORSK CHAMPION, CACIB
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
3 maj Norsk Terrierklubb
Kristiansand
Domare: Mona Selbach, Norge
Deltagare: 1+0
   
BIR & BIS-2 INT & NORD Ch NV-06-07 NORDV-06 KBHV-06 Flatmoen`s Barney Jr.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
27 april Sunndal Hundeklubb
Sunndalsøra
Domare: Gertrud Hagström
Deltagare: 1+0
   
BIR & BIG-4 NORDJV-06 Flatmoen's Fønix, cert
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
26 april Norsk Dobermann Klub
Stange
Domare: Hadzic Refet, Bosnia-Herzegovina
Deltagare: 1+0
   
BIR & BIG-4 INT & NORD Ch NV-06-07 NORDV-06 KBHV-06 Flatmoen`s Barney Jr.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
20 april Harstad Domare: Nils Molin
Deltagare: 1+1
   
BIR Norsweden's Herbert, cert, CACIB
   
BIM S Ch Siri, cert & NORSK CHAMPION, CACIB
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
23-24 februari NKK Bø i Telemark Domare: Karl-Erik Johansson
Deltagare: 3+0
   
BIR,
BIG-1 & BIS-2
INT & NORD Ch NV-06-07 KbhV-06 NordV-06 Flatmoens Barney JR, CACIB
BH-2 NORD & DK Ch Cobby's Famous Tinky Winky, R-CACIB
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
20 januari Sandefjord Hundeklubb Domare: Fernando Madeira Rodrigues, Portugal
Deltagare: ?
   
BIR,
BIG-1 & BIS-2
INT & NORD Ch NV-06 KbhV-06 NordV-06 Flatmoens Barney JR
   
BIM Airescot Sigrid Undset, cert
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 
   
 
     
26-27 januari Trencin Int. Erwin Deutscher, Österrike
Deltagare: ?
     
BIR Roly Poly Neat Nelly, CACIB
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 
   
 
   
18-21 september Driffield
Domare: Mrs Patricia Gray, 4 hanar + 3 tikar
   
BIR Ragus Revelation
Res. hane Berty Way
Bästa tik Amicaro Ring a Roses
Res. tik Elve Forest Witch
Bästa valp Berty Way
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
12-14 september Darlington
Domare: Mr Bryan Claydon, 10 hanar + 7 tikar
   
BIR och CC hane GB Ch Ragus Rings True, BIG-2
Res. CC hane Rouletta Havin A Good Thyme
Bästa tik Ragus Got The Look
Res. tik Titanium Cristabel
Bästa valp Ragus Got The Look
Bästa veteran Elve Forest Witch
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
5-7 september Richmond
Domare: Mr Frank Kane, 5 hanar + 2 tikar
   
BIR och CC hane GB Ch Ragus Rings True, BIG-2
Res. CC hane GB Ch Titanium Columbus
Bästa tik Titanium Paint Your Wagon
Res. tik Baktwins Follow That Dream
Bästa valp Titanium Paint Your Wagon
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
29-31 augusti City of Birmingham
Domare: Mrs Norma R Newton, 12 hanar + 17 tikar
   
BIR och CC hane GB Ch Ragus Rings True, BIG-2
Res. CC hane GB Ch Titanium Columbus
BIM och CC tik Ragus Got The Look
Res. CC tik Dorinor Dizzy Lizzy
Bästa valp Ragus Got The Look
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
15-17 augusti The Welsh Kennel Club
Domare: Mr Maxwell S King, 8 hanar + 13 tikar
   
BIR och CC hane GB Ch Ragus Rings True
Res. CC hane GB Ch Titanium Columbus
BIM och CC tik Dorinor Dizzy Lizzy
Res. CC tik Baktwins Follow That Dream
Bästa valp Glenhafod Red Dragon
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
9-11 augusti Bournemouth
Domare: Mr T H Johnston, 2 hanar
   
BIR Jaeva Catch Phrase
Res. hane Berty Way
Bästa valp Jaeva Catch Phrase
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
4-6 augusti Paignton
Domare: Mrs J Stevenson, 2 hanar + 5 tikar
   
BIR GB Ch Ragus Rings True, BIG-2
Res. hane Jaeva Catch Phrase
BIM Ragus Got The Look
Res. tik Titanium Paint Your Wag
Bästa valp Ragus Got The Look
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
26-28 juli Leeds
Domare: Mr Tan Nagrecha, 10 hanar + 10 tikar
   
BIR GB Ch Ragus Rings True, BIG-2
Res. hane Rouletta Havin A Good Thyme
BIM Ragus Got The Look
Res. tik Ch Jaeva Jingle Bell Rock with Zippor
Bästa valp Ragus Got The Look
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
26-29 juni Windsor
Domare: Mr W Gray, 9 hanar + 16 tikar
   
BIR och CC hane GB Ch Ragus Rings True, BIG-3
Res. CC hane Rouletta Havin A Good Thyme
BIM och CC tik Ragus Got The Look
Res. CC tik Titanium Paint Your Wagon
Bästa valp Ragus Got The Look
Bästa veteran Elve Forest Witch
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
23-26 maj Blackpool
Domare: Peter Bakewell, 9 hanar + 12 tikar
   
BIR och CC hane GB Ch Ragus Rings True
Res. CC hane GB Ch Titanium Columbus
BIM och CC tik S Ch Cobby's Dressed To Kill
Res. CC tik Dorinor Dizzy Lizzy
Bästa valp Ragus Got The Look
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
23-26 maj Bath (Endast CC till BIR-vinnaren)
Domare: Mrs LA Stewart, 6 hanar + 5 tikar
   
BIR och CC GB Ch Ragus Rings True, BIG-1
Res. hane GB Ch Titanium Columbus
BIM Barwest Beech Nut
Res. tik S Ch Cobby's Dressed To Kill
Bästa valp Glenhafod Red Dragon
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
8-11 maj NATIONAL DOG SHOW, Birmingham
Domare: Peter Green, 10 hanar + 15 tikar
   
BIR och CC hane GB Ch Ragus Rings True, BIG-1 & BIS-2
Res. CC hane GB Ch Titanium Columbus
BIM och CC tik S Ch Cobby's Dressed To Kill
Res. CC tik Jaeva Forbidden Fruit
Bästa valp Ragus Got The Look
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
5 april NATIONAL TERRIER
Domare: Dot Britten (Krisma), 9 hanar + 12 tikar
   
BIR och CC hane GB Ch Ragus Rings True, BEST IN SHOW
Res. CC hane Rouletta Havin A Good Thyme
BIM och CC tik Jaeva Forbidden Fruit
Res. CC tik S Ch Cobby's Dressed To Kill
Bästa valp Ragus Got The Look
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
9 mars CRUFTS, Birmingham
Domare: Geoff Corish, 15 hanar + 27 tikar
   
BIR och CC hane GB Ch Ragus Rings True
Res. CC hane Ragus Ovation
BIM och CC tik Ragus Forever Yours
Res. CC tik S Ch Cobby's Dressed To Kill
Bästa valp Tynallt Trouble Shooter
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 
   
 
12 oktober Rostock Int (bedömningssystem enligt FCI)
Domare: Horst Kliebenstein, Tyskland. Deltagare: 1 hane + 2 tikar
KLASS (delt.) KLASSVINNARE (som fått V = excellent)
Hanar:
Champion (1) S & DK Ch KbhV-08 Ch Cobby's High Stakes, V1, CAC, CACIB & INTERNATIONELL CHAMPION, BIR
Tikar:
Champion (1) S & DK Ch KbhV-07 Gryphon's Clair de Lune, V1, CAC, CACIB
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
1 juni Neumünster Int (bedömningssystem enligt FCI)
Domare: Petru Muntean, Rumänien. Deltagare: 2 hanar + 4 tikar
KLASS (delt.) KLASSVINNARE (som fått V = excellent)
Tikar:
Champion (1) S & DK Ch KbhV-07 Gryphon's Clair de Lune, V1, VDH, CAC, CACIB, BIR
Öppen (1) Emely Stone zur Mühlenau, V1, VDH, res-CAC, R-CACIB
Junior (2) Cindy Windermer of the Wild Witches, V1, jugend-CAC
Hanar:
Öppen (1) VDH & KFT Ch Gryphon's Cyrus, V1, VDH, CAC, CACIB
(Championtitlarna ej bekräftade vid anmälningstillfället)
Champion (1) S Ch Cobby's High Stakes, V1, VDH, res-CAC, R-CACIB
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
31 maj OG Berdesholm im Klub für Terrier, Neumünster (bedömningssystem enligt FCI)
Domare: Margret Müller-Sieber. Deltagare: 3 hanar + 5 tikar, 1 valp
KLASS KLASSVINNARE (som fått V = excellent)
Hanar:
Öppen (2) S Ch Cobby's High Stakes, V1, VDH, CAC, BIR
Tikar:
Öppen (2) S & DK Ch KbhV-07 Gryphon's Clair de Lune, V1, VDH, CAC
Junior (3) Cindy Windermer of the Wild Witches, V1, jugend-CAC
Valp (1) Stoppelhopser Lakritze
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Svenska Norwichterrierklubben