Utlandsresultat 2006

 
   
 
VÄRLDSUTSTÄLLNINGEN 2006   DANMARK   FINLAND   NORGE   STORBRITANNIEN
 
   
 
 
 
     
10 november
Poznan, Polen
  Kirsti Lummelampi, Finland
55 deltagare
     
BIR, CACIB &
WW-06

  Int & Nord Ch SV-04-05 Airescot Joy-Bells,
uppf. Nenne Runsten, äg. Kristna Jerlin, handler Sussie Andreasson
BIM & WW-06   Wychcover Phill, äg. A. Schram, Nederländerna
JWW-06 (hane)   Cwasy Agassi, äg. R. Marien & A. Schram, Belgien
JWW-06 (tik)   Batida de Coco vom Prinzendamm, äg. Karin Tonhauser, Tyskland
Bästa veteran   Bajo Bongo z Psiej Parafii, äg. Elzbieta Janaszek-Lucjanek, Polen

 
 
DANMARK
     
30 juli - DKK Int. Brøndby   Domare: Ramón Podesta, CL, 10 hanar + 11 tikar
BIR, CACIB
BH-2, R-CACIB
BH-3, cert
BH-4

BIM, CACIB
BT-2, cert, R-CACIB
BT-3
BT-4
  Ch Shugar Kjub Snooker
FIN, S & DK Ch Marwichin Agile
Gryphon's Colin Chapman, äg. Ann-Margret Mattisson
DK & FIN Ch KbhV-04 NordV-04 Teiwick Bruce Willis

Ch Tiny Star Ginger Sugar Cube
Gryphon's Clair de Lune, uppf. & äg. Cecilia Brunhoff
N Ch NV-03 JWW-03 Flatmoen's Bellona
Wunder Wuzara Mille
     
29 juli - DKK Int. Brøndby   Domare: Zsuzsanna Petik, Ungern, 8 hanar + 10 tikar
BIR, cert, CACIB
BH-2, R-CACIB
BH-3
BH-4

BIM, cert, CACIB
BT-2
BT-3
BT-4
  FIN & S Ch Marwichin Agile
DK & FIN Ch KbhV-04 NordV-04 Teiwick Bruce Willis
Ch Shugar Kjub Snooker
Gryphon's Colin Chapman, äg. Ann-Margret Mattisson

Marwichin Cinzia
Kinsridge Red Hot Chilli
Ch Tiny Star Ginger Sugar Cube
Gryphon's Clair de Lune, uppf. & äg. Cecilia Brunhoff
     
28 juli - DKK Int. Brøndby   Domare: Luis Pinto Texeira, Portugal
BIR, cert, CACIB

BIM, cert
BT-2, CACIB
BT-3
  Gryphon's Coventry Climax, äg. Lone Johansson Bauder & Anders Johansson
Ru'Cairn's Elämä On Ladybug
Gryphon's Clair de Lune, uppf. & äg. Cecilia Brunhoff
Ru'Cairn's Love Muffin
     
27 juli - DKK Int. Brøndby   Domare: Angel Sotoca Santos, Spanien, 10 hanar + 11 tikar
BIR, cert, CACIB
BT-2, R-CACIB
BT-3
BT-4

BIM, cert, CACIB
BH-2, R-CACIB
BH-3
BH-4
  Tiny Star Ginger Sugar Cube
Gryphon's Clair de Lune, uppf. & äg. Cecilia Brunhoff
Villa Ekbacken's Häftiga Hilma
Wunder Wuzara Mille

Shugar Kjub Snooker
Wessex Bobbie James
DK & FIN Ch KbhV-04 NordV-04 Teiwick Bruce Willis
NORD Ch JWW-03 Flatmoen's Brontes
     
2 juli - DKK Nat. Rønne   Domare: Hassi Assenmacher-Feyel, Tyskland
BIR
BH-2, cert & DK Champion

BIM, cert
  DK & Fin Ch KbhV-04 NordV-04 Teiwick Bruce Willis
S & N Ch Skeda Star Dust, uppf & äg. Anita Broms

Essegårdens Jessie, uppf & äg. Cissi Lindhe
 
 
 
 
     
24-25 september
Åland, Eckerö
  Harry Tast, 2 deltagare
BIR, cert, R-CACIB
  Villa Ekbacken's Grymma Gubbe , uppf. & äg. Lena & Clark Sinclair
 
 
 
 
NORGE
     
Datum Plats/klubb Resultat
     
17 november NKK Int, NordV-06
Hamar
Deltagare: 5 hanar + 10 tikar
BIR
BH-2
BH-3
BH-4
BH-5

BIM
Nord Ch NV-06 KBHV-06 NORDV-06 Flatmoen's Barney Jr, CACIB
Villa Ekbacken's Hottentott, cert & R-CACIB
Int, Nord & Fin Ch Airescot Jumping For Joy
Nord Ch Airescot Charles Dickens
Flatmoen's Fønix

Nord Ch NORDJV-03 NORDV-06 Airescot Ada Lovelace, CACIB
   
   
22 oktober NKK Int
Tromsø
Domare: Ingrid Borchorst, Danmark. Deltagare: 1+0
Sune, BIR, cert och CACIB
Ägare Carina Lundgren
     
10 oktober NKK Int
Jæren
Domare: Sven Løvenkjær, Danmark. Deltagare: 1 norwich & ca 130 terrier totalt.
N & DK Ch Flatmoen's Barney Junior, BIR och BIG-2
Ägare Betty & Björn Kristiansen
     
8 september Kongsvinger Domare: Kenneth Edh, deltagare: 3 hanar + 1 tik
Villa Ekbacken's Hottentott, BIR, cert & CACIB, ägare Eva-Lena Johansson
Lotcheck Blondes Have More Fun, BIM, cert & CACIB
     
27 augusti Klubben For Større Selskapshunder
Hauger i Bærum
Domare: Antoni Di Lorenzo (rasen) & Stefan Sinko (gruppen)
N & DK Ch Flatmoen's Barney Junior, BIR och BIG-2
Ägare Betty & Björn Kristiansen
     
26 augusti Norsk
Pincherklubb
Hauger i Bærum
Domare: Petru Muntean, Rumänien (rasen & gruppen)
N & DK Ch Flatmoen's Barney Junior, BIR och BIG-3
Ägare Betty & Björn Kristiansen
     
13 augusti Norwich/Norfolk
Open Show i Drammen
Domare: Ylva Samuelsson
BIS N & DK Ch NV-06 Flatmoen's Barney JR, äg. B&B Kristiansen
BIS-2 Patchwork Miss Earmuffs, äg. Elina Jokinen & Ulla Grønlund
     
12 augusti NKK Int
Oslo, NV-06
(kval. till Crufts)
Domare: Ann Joe Sampaio, Brasilien, deltagare: 5 hanar +6 tikar
BIR N & DK Ch Flatmoen's Barney Jr, CACIB
BH-2 NORD Ch Flatmoen's Brontes
BH-3 Loddon's Gift To Europe, cert
BH-4 Fehér Macko Zlatan

BIM N Ch NV-03 JWW-03 Flatmoen's Bellona, CACIB
BT-2 INT, N & DK Ch SV-03 Lotcheck Always One
BT-3 Skeda Funny Fanny, cert & Norsk Champion
BT-4 Flatmoen's Enyo
     
25 juni Nes på Romerike Domare: Per Kristian Andersen, Norge (rasen) & Ove Germundsson,
Sverige (gruppen)
N & DK Ch Flatmoen's Barney Junior, BIR och BIG-2
Ägare Betty & Björn Kristiansen
     
24 juni Nes på Romerike Domare: Cindy Pettersson, Sverige (rasen & gruppen) & Janusz Opara,
Polen (BIS)
N & DK Ch Flatmoen's Barney Junior, BIR, BIG-1
och BIS-5
Ägare Betty & Björn Kristiansen
     
18 juni NKK Int
Drammen
Domare: Les Aspen, England
BH-2
S Ch Cobby's Famous Tinky Winky, cert & N champion, R-CACIB
BH-3
S Ch Cobby's Royal Silver
Ägare till båda Åsa och Lars Öman
     
10 juni Norsk Terrier Klub
Mjölndalen
Domare: Nenne Runsten, deltagare: 3+1 vuxna
BIR S Ch Skeda Star Dust, cert & Norsk champion, äg. Anita Broms
BH-2 S Ch Cobby's Royal Silver, äg. Åsa och Lars Öman
BH-3 S Ch Cobby's Famous Tinky Winky, äg. Åsa och Lars Öman

BIM S Ch Skeda Fnissiga Fiffi, cert & Norsk champion, äg. Brita Bååth

0+1 valp, domare Lena Kjaempengren
BIR-valp Skeda Funny Felicia, äg. Brita Bååth
     
7 maj NKK Int
Kristiansand
Domare: Marina Guidetti, Italien (rasen & gruppen)
N & DK Ch Flatmoen's Barney Junior, BIR, CACIB och BIG-4
Ägare Betty & Björn Kristiansen
     
25 mars NKK Int
Bergen
Domare: Rodi Hübenthal, Sverige (rasen) & Rui Oliveira,
Portugal (gruppen)
N & DK Ch Flatmoen's Barney Junior, BIR
, CACIB och BIG-3
Ägare Betty & Björn Kristiansen
     
25/26 februari NKK Int
Bø i Telemark
Domare: Ingela Nilsson, Sverige
S & DK Ch Airescot Joy-Bells, BIR, cert
och CACIB vilket kvalificerade
henne till Int & Nord Ch! Ägare Kristina Jerlin
S & DK Ch Airescot Charles Dickens, BIM, cert och CACIB vilket
kvalificerade honom till Nord Ch! Ägare Lena Key
     
18 februari Norsk Boxerklubb Domare: Svein Helgesen, Norge
Ch Flatmoen's Barney Junior, BIR och BIG-2
Ägare Betty & Björn Kristiansen
     
11-12 februari Ølen Anita Broms rapporterar att hennes uppfödning Skeda Funny Fanny,
ägare Anne-Lise Erga, tog cert och blev BIM. BIR blev samma ägares
Flatmoen's Apollon
.
     
5 februari Norsk Schnauzer
Bouvier klubb
Domare: Wenche Eikeseth, Norge
Ch Flatmoen's Barney Junior, BIR och BIG-3
Ägare Betty & Björn Kristiansen
     
21 januari Sandefjord hundeklubb Domare: Liliane De Ridder-Onghena (rasen) & Normann Deschuymere
(gruppen)
Nord Ch NordV-03 NordjV-03 Airescot Ada Lovelace, BIR och BIG-2
 
 
 
 
STORBRITANNIEN
  (CC = certifikat)  
Datum & utställning   Resultat
   
8-9 december - LKA Domare Cathy Thompson-Morgan, 10 hanar + 16 tikar
  BIR och CC hane
BIM och CC (tik)
Res. hane
Res. tik
Bästa valp
Titanium Columbus, äg. Eileen Needham
Ragus Really 'n' Truly For Brickin
, äg. Mrs JR Stevenson
Ragus Fits The Bill With Rouletta, äg. Maureen Chambers
Ragus Summer Dream, äg. Beverly Watkins
Crivnor Cream Soda
,äg. Mrs Flannery & Mrs Willard
   
12 november - Northampton Domare Anne Forman (kennel Waleric), 7 hanar + 20 tikar
  BIR och CC (hane)
BIM och CC (tik)
Res. hane & res. BIS
Res. tik
Bästa valp
Cobby's Challenger, äg. Lesley Crawley
Ragus Summer Dream
, äg. Beverly Watkins
Titanium Columbus
, äg. Eileen Needham
Ohio Starcatcher of Glenhafod
, äg. Beverly Watkins
Brickin Exclusive Imp, äg. Mrs JR Stevenson
     
4 oktober - Driffield Domare Ian Sexton (inga CC), 0 hanar + 1 tik
  BIR Elve Forest Witch , äg. Mrs A P Wilson
     
15 september - Darlington Domare Ann Burdon (endast CC till BIR-vinnaren), 1 hane + 7 tikar
  BIR och CC tik
BIM (hane)
Res. tik
Bästa valp
Ragus Truly Cream At Belleville, äg. Cathy Morgan-Thompson
Cobby's High Stakes
, äg. Lesley Crawley
Ragus Double Bubble, äg. Lesley Crawley
Ragus Double Bubble, äg. Lesley Crawley
     
9 september - Richmond Domare Mr W. Browne-Cole, 4 hanar + 7 tikar
  BIR och CC hane
BIM och CC tik
Res. CC hane
Res. CC tik
Bästa valp
Queslade Rebel Red, äg. Mr GC & Mrs C Brown
Ragus Really 'n' Truly For Brickin, äg. Mrs JR Stevenson
Sygar Tittle Tattle, äg. Bill & Trish Grey
Ragus Truly Cream At Belleville, äg. Cathy Morgan-Thompson
Queslade Rebel Red, äg. Mr GC & Mrs C Brown
     
2 september - City of Birmingham
Domare Tina Bentley, 6 hanar + 6 tikar
  BIR och CC hane
BIM och CC tik
Res. CC hane
Res. CC tik
Bästa valp
Queslade Rebel Red, äg. Mr GC & Mrs C Brown
Ragus Truly Cream At Belleville, äg. Cathy Morgan-Thompson
Titanium Columbus, äg. Eileen Needham
Ragus Ladybird, äg. Lesley Crawley
Queslade Rebel Red, äg. Mr GC & Mrs C Brown
     
19 augusti - Welsh Kennel Club
Domare Beth Sweigart, 8 hanar + 7 tikar
  BIR och CC tik
BIM och CC hane
Res. CC tik
Res. CC hane
Bästa valp
Ragus Ladybird, äg. Lesley Crawley
Titanium Columbus, äg. Eileen Needham
Ragus Truly Cream At Belleville, äg. Cathy Morgan-Thompson
Ch Ragus Up'n'Adam, äg. Lesley Crawley
Star Maker, äg. Mr P. Harpham & Miss L. Hulace
     
14 augusti - Bournemouth Domare: Miss J. Moyes (inga CC), 3 hanar + 3 tikar
  BIR (hane)
BIM (tik)
Res. hane
Res. tik
Bästa valp
Cobby's High Stakes, äg. Lesley Crawley
Ragus Really 'n' Truly For Brickin, äg. Mrs JR Stevenson
Star Maker By Diggery, äg. Mr P. Harpham & Miss L. Hulace
Ragus Ladybird, äg. Lesley Crawley
Star Maker By Diggery, äg. Mr P. Harpham & Miss L. Hulace
     
22 juli - Leeds Domare: Jill Stevenson (inga CC), 4 hanar + 4 tikar
  BIR (hane)
BIM (tik)
Res. hane
Res. tik
Bästa valp
Ragus Up'n'Adam, äg. Lesley Crawley
Ragus Ladybird, äg. Lesley Crawley
Sygar Tittle Tattle, äg. Bill & Trish Grey
Jaeva Jingle Bell Rock with Zippor, äg. Mr M Philips & Mrs B Jones
Redash Classic Bombay, äg. Ruth Corkhill
 
13 juli - Paignton Domare: Jeff Luscott (inga CC), 4 hanar + 2 tikar
  BIR (hane)
BIM (tik)
Res. hane
Res. tik
Bästa valp
Sygar Tittle Tattle, äg. Bill & Trish Grey
Ragus Summer Dream, äg. Beverly Watkins
Star Maker By Diggery, äg. Mr P. Harpham & Miss L. Hulace
Baktwins Morning Sun
, äg. Beverly Watkins
Star Maker By Diggery, äg. Mr P. Harpham & Miss L. Hulace
     
1 juli - Windsor Domare: Mr B. Day , 9 hanar + 11 tikar
  BIR och CC tik
BIM och CC hane
Res. CC tik
Res. CC hane
Bästa valp
Ragus Summer Dream, äg. Beverly Watkins
Queslade Rebel Red, äg. Mr GC & Mrs C Brown
Ragus Ladybird, äg. Lesley Crawley
Titanium Columbus, äg. Eileen Needham
Ragus Summer Dream, äg. Beverly Watkins
 
3 juni - Southern Counties Domare: Brian Baxter (endast CC till BIR-vinnaren), 1hane +4 tikar
  BIR och CC (tik)
BIM (hane)
Res. tik
Bästa valp
Ragus True Romance, äg. Lesley Crawley
Star Maker, äg. Mr P. Harpham & Miss L. Hulace
Ragus Truly Cream At Belleville, äg. Cathy Morgan-Thompson
Ragus Black Moth, äg. Mrs L. Crawley & Mrs S. Y. Williams
     
11-14 maj - Birmingham National Dog Show Domare: Peter Bakewell, 6 hanar + 11 tikar
  BIR och CC tik
BIM och CC hane
Res. CC tik
Res. CC hane
Bästa valp
Ragus Ladybird, äg. Lesley Crawley
Sygar Tittle Tattle, äg. Bill & Trish Grey
Ragus Truly Cream At Belleville, äg. Cathy Morgan-Thompson
Redash Classic Balti, äg. Ruth Corkhill
Ragus Summer Dream, äg. Beverly Watkins
       
10 mars - Crufts   Domare: Hans Lehtinen, Finland, "entries": 15 hanar + 21 tikar
  BIR och CC hane
BIM och CC tik
Res. CC hane
Res. CC tik
Bästa valp
  Ragus Up'n'Adam, äg. Lesley Crawley
Ragus Yours Truly, äg. Lesley Crawley
Schancho Red Planet, äg. Lesley Crawley & Pat Quinn
Ragus Ladybird, äg. Lesley Crawley
Ragus Up'n'Adam, äg. Lesley Crawley
       
1 april - National Terrier   Domare: Bill Grey, 8 hanar + 14 tikar
  BIR och CC hane
BIM och CC tik
Res. CC hane
Res. CC tik
Bästa valp
  Ragus Up'n'Adam, äg. Lesley Crawley
Ragus Yours Truly, äg. Lesley Crawley
Titanium Columbus, äg. Eileen Needham
Ragus Truly Cream At Belleville, äg. Cathy Morgan-Thompson
Titanium Columbus, äg. Eileen Needham
     
 
 
Svenska Norwichterrierklubben