Start
Norwichterrier
Rasbeskrivning
Rasstandard
Historia
RAS

Uppfödare
Uppfödarlista
Valpar/Parade
Trimning
Hanar till avel

Klubben
Medlem
Styrelsen
Styrelseinformation
Årsmöte
Aktuellt
Shop
Tidning
Medlemmarnas sida

Resultat
Utställningar
Utlandsresultat Klubbutställning2017 TävlingsresultatTävlingsresultat
Årets Norwich
Arkiv�/a>

Övrigt
Fotogalleri
Länkar
SKK:s hunddataK hunddata
SKK:s grundregler




          © SvenskaNorwichterrierklubben

    Utställningsresultat 2018
Här listas alla resultat preliminärt från officiella utställningar i Sverige.
Ibland kan det dröja ganska länge innan resultatet kommer
upp i SKK:s databas eller klubben får in kopior av kritiklappar,
så hjälp oss att hålla listan så aktuell som möjligt!
Om det saknas resultat från en utställning som du har deltagit/
varit på får du gärna skicka det till essegarden@telia.com
 
Teckenförklaring
Nat= Nationell utställning
Int = Internationell utställning                   
TK = Terrierklubbsutställning
Deltagarantalet står inom parentes,
(antalet vuxna hanhundar + vuxna tikar)
   
                                        
 



2018-01-06   Göteborg My Dog 1 Nordic (5+7)
Domare:   Dan Ericsson, Sverige
BIR   LU CH NL CH SE UCH SE V-17 Wychcover Moonlight Dancer, Nordic
BH-2   FI UCH NO UCH NO V-17 SE UCH SE V-16 Lotcheck Lover Under Cover, r-Nordic
BIM  SE UCH Mio Monello My Fair Lady, Nordic
BT-2   Shipmaster Red Sea, cert, r-Nordic
BT-3   NORD UCH Lotcheck Love Button
BIR-valp   Lärkahalls Hollyolly Pollux
     
     
     
     

2018-01-07 Göteborg My Dog 2 Int (4+4)
Domare:   Jeff Horswell, Irland
BIR   LU CH NL CH SE UCH SE V-17 Wychcover Moonlight Dancer, CACIB
BH-2   NORD UCH Nelson Von Den Zwei Eichen, r-CACIB
BH-3 C.I.B NO JV-13 NO UCH NO V-16 NORD JV-13 SE UCH Cog-Wheel’s How Do You Do
BIM   SE UCH Mio Monello My Fair Lady, CACIB
BT-2   Shipmaster Red Sea, cert, r-CACIB
BT-3   NORD UCH Lotcheck Love Button
     
     
     
     

2018-03-03   Sollentuna SvTek  (1+0)
Domare:   Birgite Belin Bernaudin, Frankrike
BIR    SE UCH Cobby’s Intent
BIR-valp   Kullalyckans Kind Of Special   
   
     
     
   
             
     
     
     
        

)
2018-04-01   Malmö Int   (6+6)
Domare:   Eva Liljekvist Borg
BIR   C.I.B.  NORD UCH Lotcheck Love Button
BT-2   Shipmaster Red Sea, cert, r-CACIB
BT-3 SE UCH Mio Monello My Fair Lady
BIM   DK UCH SE UCH Skeda Strong Tin Tin, CACIB
BH-2   DK UCH Wessex Prince Charley, cert, r-CACIB, Svensk Champion
     
     
     
     
        
   �! 
2018-04-08   Sundsvall Nat  (2+0)
Domare:   Marie Carlsson
BIR  C.I.B. LU CH NL CH SE UCH SE V-17 Wychcover Moonlight Dancer  BIG-2
BH-2 Buster’s Black Barley, cert,  Svensk Champion
   
     
     
   
     
     
     
        

2018-04-29   Västerås Nat   (2+1)
Domare:   Inga Siil, Estland 
BIR   Essegårdens Unike Uno, cert
BH-2   SE UCH Cobby’s Intent
BIR-valp  Kanrika’s Lotus
     
     
     
     
     
     
     

2018-05-12   Lidköping Nordic   (2+2)
Domare:   Liselotte Johansson
BIR   DK UCH FI UCH NO UCH NO V-17 SE UCH SE V-16 Lotcheck Lover Under Cover, Nordic
BIM   C.I.B. NORD UCH Lotcheck Love Button, Nordic
   
     
     
     
     
     
     
        

2018-05-13   Tånga Hed SvTek   (5+5)
Domare:   Otto Krcal Österrike
BIR   SE UCH Mio Monello My Fair Lady
BT-2    Flottatjärn’s Messa Of Basco, cert
BT-3 C.I.B. NORD UCH Lotcheck Love Button
BT-4   Zondas Zinnamon Biscuit, r-cert
BIM   DK UCH SE UCH Zondas Yolly Rodger
BH-2   DK UCH FI UCH NO UCH NO V-17 SE UCH SE V-16 Lotcheck Lover Under Cover
BH-3   Lärkahalls Hollyolly Pollux, cert
BH-4   Emmalundas Birk Borkason
BIR-valp   Kullalyckans Kind Of Special
       


2018-05-19   Hörby SvTek   (4+6)
Domare:   Helena Peterzén
BIR   DK UCH SE UCH Zondas Yolly Rodger
BH-2   Copperstone It’s My Turn, cert
BH-3 Y.M.C.A. Degli Acquisti, r-cert
BIM   Rouletta Like A Charm, cert
BT-2   C.I.B. NORD UCH Lotcheck Love Button
BIR-Junior   Copperstone It’s My Turn
BIR-unghund   Flottatjärn’s Lady Inez Of Basco
BIR-valp    Elektra Iz Zhemchuzhiny Kusbassa
     
        


2018-05-20 Hässleholm Nordic (1+5)
Domare: Henrik Johansson
BIR Copperstone It Is My Turn, cert, Nordic cert
BIM Rouletta Like A Charm, cert, Nordic cert, Svensk Champion
BT-2 Shipmaster Red Sea, r-cert, r-Nordic cert
   
   
   
   

2018-05-26 Piteå Nat
Domare: Karin Bergbom, Finland
  Ingen deltagare
   
   
   
   

  �� I *   8/tajle>
"
2018-05-27 Gimo Nordic (1+0)
Domare: Anne Buvik, Norge
BIR SE UCH Cobby's Intent, Nordic cert
   
  
  
 

2018-06-03 Norrköping Nat (2+1)
Domare: Johnny Andersson
BIR C.I.B. LU CH NL CH SE UCH SE V-17 Wychcover Moonlight Dancer
BIM Wich Hound’s Beverly, cert
   
   


2018-06-09 Vänersborg Nordic (4+5)
Domare: Arne Foss, Norge
BIR DK UCH FI UCH NO UCH NO V-17 SE V-16 Lotcheck Lover Under Cover, Nordic cert
BH-2  C.I.B. LU CH NL CH SE UCH SE V-17 Wychcover Moonlight Dancer, r-Nordic cert
BH-3 DK UCH NO UCH SE UCH Basco Vertragus
BIM  SE UCH Mio Monello My Fair Lady, Nordic cert
BIR-valp Kullalyckans Kind Of Special
   
   

2018-06-09 Skellefteå SvTek
Domare: Max King, England
  Ingen deltagare
   
   
   
   
   
   

2018-06-10 Leksand Nat  (1+1)
Domare: Carl Gunnar Stafberg
BIR SE JV-17 Farmarens Master Plan, cert
BIM SE UCH  Cobby’s Intent
   
   
   

2018-06-16 Eskilstuna Nordic Terriershow  (2+1)
Domare: Torsten Himmrich, Tyskland
BIR DK UCH FI UCH NO UCH NO V-17 SE UCH SE V-16 Lotcheck Lover Under Cover
BH-2 C.I.B. DK UCH LU CH NL CH SE UCH SE V-17 Wychcover Moonlight Dancer
BIM C.I.B. NORD UCH Lotcheck Love Button
   
   
   
   

2018-06-17 Eskilstuna Nordic Terriershow (1+1)
Domare: Veli-Pekka Kumpumäki, Finland
BIR  DK UCH FI UCH NO UCH NO V-17 SE UCH SE V-16 Lotcheck Lover Under Cover
BIM  C.I.B. NORD UCH Lotcheck Love Button
   
   
   
   
   

2018-06-17 Vännnäs Nat
Domare: Göran Bodegård
  Ingen deltagare
   
   
   
   
   
   

2018-06-30 Gällivare Nordic  (1+1)
Domare: Tina Sterguljc Krusic, Slovenien
   
BIR  FI UCH SE UCH Zondas Xtra Smart Guy, Nordic
BIM Khors Fanny, cert, Nordic
   
   
 
   
   

2018-06-30 Borås Nat  (3+3)
Domare: Espen Engh, Norge
   
BIR SE UCH Mio Monello My Fair Lady
BIM NO V-17 NORD CH SE UCH SE V-16  Lotcheck Lover Under Cover
BH-2 DK UCH NO UCH SE UCH  Basco Vertragus
   
   
   
   

2018-07-01 Alfta Nat
Domare: Barbara Ruth Smith
  Ingen deltagare
   
   
   
   
   
   

2018-07-06 Tvååker Nordic (3+4)
Domare: Göran Bodegård
BIR SE UCH Mio Monello My Fair Lady, Nordic
BT-2 Wychcover Indian Summer, cert, r-Nordic
BIM  DK UCH SE UCH Skeda Strong Tintin, Nordic
BH-2 DK UCH SE UCH Zondas Yolly Rodger, r-Nordic
BIR-valp Kullalyckans Kind Of Special
   
   

2018-07-07 Tvååker Nat (2+4)
Domare: Robert Harbin, Australien
BIR Flottatjärn’s Messa Of Basco, cert
BT-2  SE UCH Mio Monello My Fair Lady
BIM DK UCH NO UCH SE UCH Basco Vertragus  
BH-2 Lärkahalls Hollyolly Pollux, cert
BIR-valp Kullalyckans Kind Of Special
   
   
   

2018-07-14 Piteå Int  (4+1)
Domare: Jul Hamlot, Norge
BIR Li-Brie’s Design de Nuit, cert, CACIB
BIM Wich Hound’s Luke, cert, CACIB
BH-2  Rivale Jim Chapman, r-cert
BH-3 NO UCH SE UCH Cobby’s Intent, r-CACIB
BH-4 FI UCH Rivale Mentor
   
   
   


2018-07-21 Västerås Nordic
Domare: Maria Teresa Mondo Gabrielli, Italien
   
   
   
   
   


2018-07-28 Torsby SvTek
Domare: Petter Steen, Norge
   
   
   
   
   


2018-07-29 Ransäter Nordic
Domare: Wenche Eikeseth, Norge
   
 
   
   
   
   
   

2018-08-04 Märsta Int
Domare: Johnny Andersson
 
   
   
   
   
   
   
   


2018-08-04 Östersund/Åsarna SvTek
Domare: Gertrud Hagberg
   
   
 
   
   
   
   
   


2018-08-05 Svenstavik Nordic
Domare: Helena Peterzéns
   
   
   
                      


2018-08-11 Ronneby Nat
Domare: Per Kristian Andersen, Norge
   
   
   
   



2018-08-12 Askersund Nat
Domare: Cindy Pettersson
   
   
 
   
   
   
   
   


2018-08-18 Eskilstuna Nat
Domare: Juha Palosaari, Finland
   
   
   
   
   
   
   



2018-08-19 Överkalix Nat
Domare: Rita Kadike Skadina, Lettland
   
   
   
   
   
   
   




2018-08-19 Norrköping Nordic
Domare: Dan Ericsson
   
   
   
   
   
   
   
   
 


 

2018-08-25 Visby Nat
Domare: Saija Juutilainen, Finland
   
   
   
   
   
   
   
   


2018-08-26 Visby Int
Domare: Karl-Erik Johansson
   
   
   
   
   
   
   
   



2018-08-26 Ljungskile Nat
Domare: Jul Hamlot, Norge
   
   
   
   
   
   
   
   


2018-09-01 Sandviken Nordic
Domare: Charlott Sandberg
   
   
   
   
   
   
   
 
2018-09-01 Skellefteå SvTek
Domare: Cvetka Bogovcic, Slovenien
   
   
   
   
   
   
   

2018-09-02 Öland Nat
Domare: Ann-Christin Johansson
   
   
   
   
   
   
            
   

2018-09-08 Gimo Nat
Domare: Eva Liljekvist Borg
   
   
   
   
   
 
 
   

2018-09-08 Bjuv SvTek
Domare: Yvonn Van Den Bogert, NL
   
   
   
   
   
   
   

2018-09-09 Bjuv SvTek
Domare: Vesa Lehtonen, Finland
   
   
   
   
   
   
   


2018-09-23 Eslöv Nat
Domare: Christina Daniels
   
   
   
   
   
   
   

2018-10-06 Njurunda SvTek
Domare:  
   
   
   
   
   
   
   

2018--10-07 Sundsvall Int
Domare: Sean Knigth, Irland
   
   
   
   
   
   
   
              

2018--10-20 Tånga Hed SvTek
Domare:  
   
   
   
   
   
   
   



2018-11-02 Växjö Int
Domare: Markku Kipinä, Finland
   
   
   
   
   
   
   

2018-11-11 Sollentuna SvTek
Domare:  
   
   
   
   
   
   
   


2018-12-08 Stockholm Nordic
Domare: Kimmo Mustonen, Finland
   
   
   
   
   
   
   


   
   
   
   
   
   
   
   
   
   

   
   
   
   
   
   
   
   


  
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   



   
   
   
   
   
   
   
   
   


                                           ©Webset by UgrafikDesign 2012   © Svenska Norwichterrierklubben 2012-2018  Webmaster ulla.alfredsson@gmail.com