Svenska Norwichterrierklubben
en rasklubb inom Svenska Kennelklubben, grundades 1978

Utlandsresultat 2019

      

Har du ställt ut din hund på officiella utställningar eller klubbutställningar
(dvs. norwichspecialer) utanför Sveriges gränser?
Maila datum, plats, domare, antal deltagare (hanar+tikar) i officiell klass
och resultat till
ulla.alfredsson@gmail.com
Resultat från tidigare år finns i vårt arkiv
            

 
 
  
2019-10-13  Birkeröd DTK (1+2)
Domare Kirsi Sainio FI
BIR Skeda Sonny Boy, cert
BIM Intentia Dancing Lady, cert, jr-cert
BIR 4-6 Intentia Brilliant News
BIR junior          Intentia Dancing Lady
                
               
      
2019-10-12 Birkeröd DTK (2+2)
Domare Marina Ostrovskaya RU
BIR DK UCH SE UCH Wessex Prince Charley, vet.cert, Veteran Champion, BIS-4 veteran
BH-2 Skeda Sonny Boy, cert
BIM Intentia Dancing Lady, cert, jr-cert
BT-2 Jolanda Be Cool Terra Alite, r-cert
BIR valp 4-6 Intentia Brilliant News
BIR valp  6-9 Bidibibodibibu Degli Aquisti, BIS-4 valp
BIR-junior Intentia Dancing Lady

               

                 
2019-09-29 Åland Dog Show (0+5)
Domare George Schogol, Georgien
BIR NORD UCH Shipmaster Red Sea, cert, CACIB, Finsk Champion
BT-2 Marwichin Nicola, r-cert, r-CACIB
BT-3 Farmarens Pearl Girl
BT-4  Doublepatch Lois Lane
BOB-junior Farmarens Pearl Girl

 



2019-09-22  Ballerup Int. (4+2)
Domare Veli-Pekka Kumpumäki, FI
BIR  C.I.B. & SE UCH DK UCH FI UCH NL CH  NO UCH NO V-17 NORD 
UCH SE V-16-18 WW-18 Lotcheck Lover Under Cover, CACIB
BH-2 Skeda Sonny Boy, cert, r-CACIB
BH-3 DK UCH SE UCH Wessex Prince Charley
BIM  DK UCH SE UCH Flottatjärn’s Lady Inez Of Basco, CACIB
BIR-vet DK UCH SE UCH Wessex Prince Charley
         
             
 
 
2019-09-21  Hårlev DTK (3+1)
Domare   Kerstin Buss, DE
BIR  Elektra Iz Zhemchuzhiny Kuzbassa, cert, Dansk Champion & Svensk Champion
BIM DK UCH Wessex Prince Charley
BH-2  Skeda Sonny Boy, cert
   
  
              
                    
   
2019-08-18 Bornholm Int. (2+2)
Domare Birgit Seloy, DK
BIR  Doublepatch Geronimo, cert CACIB
BH-2 Skeda Sonny Boy, r-cert, r-CACIB
BIM Doublepatch Kornelia, cert, jr-cert
BT-2  Doublepatch Kordelia, r-cert, CACIB
         
                
               
    
2019-08-17 Bornholm Int. (2+3) 
Domare Sonia Kelveri Philippou, Cypern
BIR Doublepatch Kornelia, cert, jr-cert
BIM Skeda Sonny Boy, cert, CACIB
       
        
 
2019-08-16 Rönne DTK Utst. 2 (1+1)
Domare   Gunnar Nymann
BIR&BIR-jr  Skeda Sonny Boy, cert
          
         

 

2019-08-16 Rönne DTK Utst. 1 (1+1)
Domare  Wenche Eikeseth
BIR-valp Wichie Coco Chanel, BIS-3

 

                  

2019-08-03 DKK Kreds 11 Nordic
Domare Per Kr andersen
BIR Skeda Sonny Boy, cert, NORDIC, BIG-3 

 

 

2019-07-19 Svendborg Festival DTK (2+0)
Domare Andrew Westwood
BIR    Skeda Sonny Boy, cert
BH-2 DK UCH Skeda Stilige Tyko,  Klub Champion
BIR jr Skeda Sonny Boy, BIS-3 jr

                

 

2019-07-20 Svendborg Festival DTK (3+0)
Domare Cindy Pettersson
BIR Skeda Sonny Boy, cert
BH-2 DK UCH Skeda Stilige Tyko
BIR jr  Skeda Sonny Boy

 

 

2019-07-21 Svendborg Festival DTK (2+0)
Domare Torsten Himmrich
BIR Skeda Sonny Boy, cert
BH-2 DK UCH Skeda Stilige Tyko
BIR- jr Skeda Sonny Boy
 
 
 
2019-07-14 Hamburg KfT (3+1)
Domare Margret Möller-Sieber
BIR-jr Skeda Sonny Boy, KfT jr-cert, VDH jr-cert,  BIS-2 junior
 

   

2019-07-13 Hamburg KfT (1+0)
Domare Gabi van Ruiten Hajnova
BIR/BIR-jr Skeda Sonny Boy, KfT jr-cert, VDH jr-cert,
BIS-3, BIS-3 lågbenta terrier

 

2019-06-23 Vejen DKK
BIR Copperstone Lady's Evening Gown BIG 2

 

2019-06-22 Vejen DKK
BIR Copperstone Lady's Evening Gown, BIG 4

 
 

2019-06-21 Vejen DKK
BIR Copperstone Lady's Evening Gown, BIG 4

 

2019-06-08 Nyköping Falster (2+0), DK
Domare JR Walsh
BIR DK UCH Skeda Stilige Tyko
BH-2 JR CH Skeda Sonny Boy, cert

     

                  

2019-06-02 Championnat de France, Paris
Domare Katharina Round
BIR Skeda Sonny Boy
BIM  Dorotka Zamlicze
BIR-junior Skeda Sonny Boy,Juniior Latin winner

 

 

2019-06-01 Grand Prix de France, Paris
Domare Bojan Matakovic
BIR Skeda Sonny Boy
BIR-junior Skeda Sonny Boy, Junior Champion

 

 

2019-05-25 Hårlev DTK (3+1)
BIR DK UCH Skeda Stilige Tyko
BH-2 Skeda Sonny Boy, cert
BIR-junior Skeda Sonny Boy

 

 

2019-05-12 Roskilde Int. (2+4)
Domare Petter Fodstad
BIR C.I.B. FI UCH NL CH NORD UCH SE V-18 VDH CH WW-18 Lotcheck Love Button, CACIB
BT-2 DK UCH SE UCH Flottatjärn’s Lady Inez Of Basco, r-CACIB
BIM DK UCH EE CH FI CH Sirakkaan Day Dream, CACIB

                          

 

2019-05-11 Roskilde Int. (3+4) 
Domare Ramune Kazlauskaite
BIR DK UCH EE CH FI CH Sirakkaan Day Dream, CACIB
BH-2 You've Got A Friend Degli Acquisti, cert, r-CACIB, Dansk Champion
BH-3 Skeda Sonny Boy, r-cert
BIM Lärkahalls Edda af Tvenne Ekar, cert, CACIB
BT-2 Marwichin Nicoletta, r-cert, r-CACIB
BT-3 Yolanda Be Cool Terra Alite, jr-cert, Dansk Junior Champion

 

 

2019-05-10  Roskilde Nordic (4+6)
Domare Siret Lepasaar
BIR EE CH FI CH Sirakkaan Day Dream, cert, Nordic, Dansk Champion
BH-2 Skeda Sonny Boy, r-cert, R-Nordic
BH-3 You've Got A Friend Degli Acquisti
BIM C.I.B. FI UCH NL CH NORD UCH SE V-18 VDH CH WW-18 Lotcheck Love Button, Nordic
BT-2 DK UCH SE UCH Flottatjärn’s Lady Inez Of Basco, r-Nordic
BT-3 Marwichin Nicoletta, cert
BT-4 Lärkahalls Edda af Tvenne Ekar, r-cert

 

 

2019-05-05 Ålesund Nordic Dog Show (1+1)
   
BIR Wychcover Moonlight Dancer,  Nordic Cert
Nordic Dog Show Champion

 

 

2019-05-04 Ålesund NKK Int. (1+1)
Domare Pia Lundberg
BIR Wychcover Moonlight Dancer, cert, CACIB
BIM Goldwork Ginger Rodgers, cert
BIR-valp Shipmaster Trade Wind
         
 
 
2019-04-07 Zwolle Int NL (0+2)
Domare Wim Wellens
BIR C.I.B. FI UCH NORD UCH SE V-18 VDH CH WW-18 Lotcheck Love Button, cert, CACIB, NL CH
BT2 / BIR
junior
Deep Creek's Alcatraz Island, r-cert
        
 
 
2019-04-07 Billund DTK (3+0)
Domare John Canty
BIR DK UCH Y.M.C.A. Degli Acquisti, DTKV-19
BH-2 Skeda Sonny Boy, cert, jr-cert, DTKJV-19
BIR-junior  Skeda Sonny Boy
     

 
2019-04-06 Zwolle Int NL  (0+2)
Domare Domare Mieke Jansen-Kalshoven NL
BIR C.I.B. FI UCH NORD UCH SE V-18 VDH CH WW-18 Lotcheck Love Button, cert, CACIB
BT-2 / BIR junior Deep Creek's Alcatraz Island, r-cert

 

2019-04-06 Billund DTK (3+0)
Domare Manuel Torres Delicado
BIR Skeda Sonny Boy, cert, jr-cert
BH-2 DK UCH Y.M.C.A. Degli Acquisti
BH-3 DK UCH Skeda Stilge Tyko
BIR-junior Skeda Sonny Boy
BIR-valp Farmarens Ruby Crash

 

 

2019-02-09 Fredrica Int
Domare Domare Jeff Luscott
BIR C.I.B. FI UCH NORD UCH VDH CH WW-18 Lotcheck Love Button, CACIB
BIM Skeda Sonny Boy, cert, jr.cert
BIR-valp Farmarens Ruby Crush
   
   
 
 
 
2019-03-02   Birkeröd DTK (4+4) 
Domare Domare Malgorzata Jurek-Erenska, PL
BIR DK UCH Skeda Stilige Tyko
BH-2 Y.M.C.A. Degli Acquisti, cert, Dansk Champion
BH-3 You’ve Got A Friend Degli Acquisti, r-cert
BH-4 Skeda Sonny Boy, Jr-cert
BIM C.I.B. FI UCH NORD UCH VDH CH WW-18 Lotcheck Love Button
BT-2 SE UCH Flottatjärn’s Lady Inez of Basco, cert, Dansk Champion
BT-3 Cobby’s High Hope, r-cert
BT-4 Yolanda Be Cool Terra Alite, Jr-cert
BIR-junior Yolanda Be Cool Terra Alite
         
 
 
2019-03-03 Birkeröd DTK (4+3)
Domare  
BIR Skeda Sonny Boy, cert, jr-cert, Dansk juniorchampion
BH-2 DK UCH Y.M.C.A. Degli Acquisti
BH-3 DK UCH Skeda Stilige Tyko
BIM C.I.B. FI UCH NORD UCH VDH CH WW-18 Lotcheck Love Button
BIR-junior Skeda Sonny Boy