Svenska Norwichterrierklubben
en rasklubb inom Svenska Kennelklubben, grundades 1978

Utställningar 2019

Utställningar i Sverige för 2019 finns på Svenska Kennelklubben

och på  Svenska Terrierklubbens hemsida

Här ser man årets alla länsklubbsutställningar, datum, plats, arrangör, domare
(kan dröja ibland) och man kan göran anmälan och betalning direkt.

Här nedanför listas alla resultat preliminärt från officiella utställningar i Sverige
Hjälp oss att hålla listan så aktuell som möjligt!
Om det saknas resultat från en utställning som du har deltagit/varit på
så får du gärna skicka det till essegarden@telia.com

Teckenförklaring
Nat= Nationell utställning
Int= Internationell utställning
TK= Terrierklubbsutställning
Deltagar antalet står inom parentes
(antalet vuxna hanhundar + vuxna tikar)

                  

Reslultat från utställningar 2019   

2019-05-18       Hörby SydsvTek (2+6)
Domare             Ingrid Borchorst, Danmark

BIR                    NORD UCH Shipmaster Red Sea
BT-2                  C.I.B. FI UCH NL CH NORD UCH SE V-18 SV-19 VDH CH WW-18 
                          Lotcheck Love Button

BT-3                  Elektra Iz Zhemchuzhiny Kuzbassa, cert
BT-4                  Wichie Snödroppe, r-cert
BIM                   Scandvik Trick Track, cert
BIR-valp            Shipmaster Lady Mistral
BIR-junior         Scandvik Trick Track
BIR-unghund    Elektra Iz Zhemchuzhiny Kuzbassa
 
 
2019-05-19       Hässleholm Nordic (3+6)
Domare             Zsolt Csaba Lokodi, Rumänien

BIR                    C.I.B. FI UCH NL CH NORD UCH SE V-18 SV-19 VDH CH WW-18
                          Lotcheck Love Button, Nordic cert

BT-2                  Copperstone Chatterbox, cert, r-Nordic
BT-3                  NORD UCH Shipmaster Red Sea
BT-4                  Elektra Iz Zhemchuzhiny Kuzbassa, r-cert
BIM                   DK UCH SE UCH Skeda Strong Tin Tin, Nordic cert
BH-2                  Scandvik Trick Track, cert, r-Nordic
BH-3                  Copperstone Rise And Shine, r-cert
BIR-valp            Shiipmaster Lady Mistral

 

2019-05-12  Lidköping Nordic (3+0)
Domare Svein Björnes, DK
BIR C.I.B. DK UCH FI UCH FI UCH NL CH NO UCH NO V-17 NORD UCH SE UCH SE V-16-18 WW-18 Lotcheck Lover Under Cover, Nordic
BH-2 Alta Carya Mr Tambourin Man, cert, r-Nordic
 
 
2019-05-11 Vårgårda SvTek (4+1)
Domare Max King, UK
BIR C.I.B. DK UCH FI UCH FI UCH NL CH NO UCH NO V-17 NORD UCH SE UCH SE V-16-18 WW-18 Lotcheck Lover Under Cover
BH-2 DK UCH SE UCH Zondas Yolly Rodger

 

2019-04-28 Västerås Nat (4+5)
Domare Marja Salminen, Finland
BIR C.I.B. & SE UCH DK UCH FI UCH NL CH  NO UCH NO V-17 NORD UCH SE V-16-18 WW-18 Lotcheck Lover Under Cover  BIG-3
BH-2 Intentia Edge Of A Dancer, cert
BIM C.I.B. FI UCH NL CH NORD UCH SE V-18 VDH CH WW-18 Lotcheck Love Button
BT-2 Lärkahalls Amazing Skylark, cert
BT-3 SUCH Cobby’s Impatience
   

 

 
2019-04-19 Sundsvall Int  (1+3)
Domare Monica Vikner Stafberg
BIR DK & FI & SE UCH SE JV-17 Farmarens Master Plan, CACIB, SE V-19
BT-2 DK & EE & FI & NO & SE UCH NO V-15 Farmarens Hot Red Baby, SE VV-19
BT-3 Goldwork Ginger Rodgers, cert, SE JV-19
BIM C.I.B. DK & EE & FI SE UCH Cobby’s Joint Venture, SE V-19
BIR-vet DK & EE & FI & NO & SE UCH NO V-15 Farmarens Hot Red Baby
   
 
 
 
 
2019-03-30 Malmö Int (10+7)
Domare Anne Buvik, Norge
BIR C.I.B. & SE UCH DK UCH FI UCH NL CH  NO UCH NO V-17 NORD UCH SE V-16-18 WW-18 Lotcheck Lover Under Cover, CACIB,  BIG-2
BH-2 DK UCH SE UCH Skeda Strong Tin Tin, r-CACIB
BH-3 Copperstone It’s My Turn, cert
BH-4 CH DK  JV-18 DK UCH Y.M.C.A. Degli Acquisti, r-cert
BIM DK UCH NO UCH SE UCH Shipmaster Red Sea, CACIB
BT-2 Lärkahalls Edda at Tvenne Ekar, cert, r-CACIB
BT-3 C.I.B. FI UCH NORD UCH SE V-18 VDH CH WW-18 Lotcheck Love Button
BT-4 Yolanda Be Cool Terra Alite, r-cert
BIR-valp Shipmaster Lady Mistral
   

 

 

2019-01-03 MyDog1 Nordic Göteborg (4+6)
Domare Domare Veli-Pekka Kumpumäki, Finland
BIR Lärkahalls Edda af Tvenne Ekar, cert, Nordic
BT-2 DK UCH NO UCH SE UCH Shipmaster Red Sea, r-Nordic
BT-3 C.I.B. DK JV-15 DK  UCH NO  JV-15 NO UCH SE UCH Copperstone Lady’s Evening Gown
BIR-junior Lärkahalls Edda af Tvenne Ekar, cert, Nordic
BIR-valp BIR-valp Intentia Edge Of A Dancer

 

 

2019-01-04 MyDog 2 Int. Göteborg (4+6)
Domare Anthony Kelly, Irland
BIR C.I.B. DK JV-15 DK  UCH NO  JV-15 NO UCH SE UCH Copperstone Lady’s Evening Gown, CACIB
BT-2 DK UCH NO UCH SE UCH Shipmaster Red Sea, r-CACIB
BT-3 Lärkahalls Edda af Tvenne Ekar, cert
BIM C.I.B. AT CH VDH CH Wild Devils Antonio Banderas, cert, CACIB, Svensk Champion
BH-2 NORD UCH Nelson von Den Zwei Eichen, r-CACIB
BH-3 Scandvik Trick Track, r-cert
BIR-junior Lärkahalls Edda af Tvenne Ekar, cert Nordic
BIR/BIS-valp Intentia Edge Of A Dancer   BIS-4 valp

 

 

2019-03-02 Södertälje SvTek (2+1)
Domare Johnny Andersson
BIR Kanrika’s Lotus, cert
BIM Lärkahalls Lest We Forget, cert, Svensk Champion
BIR-junior Kanrika's Lotus